Денят на Независимостта - триумфът на българската дипломация 22.09 | 09:32
На 22 септември 1908 г. във Велико Търново княз Фердинанд отхвърля с манифест последните васални връзки с Османската империя

Днес България чества Деня на независимостта - един политически акт, който достойно историята е признала за триумфа на българската дипломация за всички времена. Княжество България скъсва окончателно своето васалство с Османската империя, без да се пролее и капка кръв и поставя началото на своята държавност.
На 22 септември 1908 г. във Велико Търново княз Фердинанд провъзгласява с манифест независимостта на България. С този акт на практика се отхвърлят последните васални връзки с Османската империя. Княжество България става независима държава начело с коронования цар Фердинанд. Високата порта (Турция), а след това и Великите сили, признават официално българската независимост.
Денят на независимостта е обявен за официален празник с решение на Народното събрание от 10 септември 1998 г. Дълго време значимостта на това събитие от новата история не се оценява, но на тази дата през 1908 г. България - една от най-старите държави в Европа, отново се появява на световната карта след петвековно османско владичество.
През лятото на 1908 г. младотурска революция в Османската империя завършва с успех за реформистите. Австро-Унгария - една от Великите сили, наложили Берлинския договор, се готвела да анексира двете от провинциите на империята - Босна и Херцеговина, т.е. да го наруши. Затова и българският княз Фердинанд, под натиск на българските политици, се обърнал директно към император Франц-Йосиф (срещат се във Виена) да съгласуват действията си.
Междувременно българските власти завземат източните железници в Южна България и това поражда "известни" икономически противоречия между Австро-Унгария и страната ни. Дори за кратко стресва Фердинанд, който се уплашва да обяви независимостта. Но правителството вече било решило това да стане на 22 септември 1908 г. в черквата "Св. 40 мъченици" в старата българска столица Велико Търново - символичен акт за продължение на Второто българско царство.
Австро-Унгария обявява анексията на Босна и Херцеговина на 20 септември. Два дни по-късно в черквата "Св. 40 мъченици" княз Фердинанд прочита манифеста за обявяването на независимостта и се отслужва молебен за благоденствието на българската държава. След това министър-председателят Александър Малинов прочита отново манифеста на историческия хълм Царевец пред събралото се хилядно множество.
Провъзгласяването на независимостта не само е голям успех за българската дипломация, но и след него васалното княжество започва да се нарича царство България, а българският владетел вече се титулувал цар.
Деликатната ситуация, която настъпва след нарушаването на Берлинския договор e успешно разрешена. Първо била спечелена Британската империя, която поставя условието - да започнат преговори между българското правителство и Високата порта (Турция). Преговорите започват веднага и българската делегация е водена от Андрей Ляпчев. По време на тях Високата порта иска България да плаща голям данък. В качеството си на министър-председател Малинов заявява, че независимост не се откупува, дори се стига до частична мобилизация на българската армия.
Русия не желае военен конфликт на Балканите и се заема да посредничи в преговорите. Тя се съгласява да опрости дълга на Османската империя, останал още от Руско-турската война от 1877-1878 г., в замяна на което Високата порта се отказва да иска обезщетение от България и признава независимостта й. Oфициално това става на 6 април 1909 г., след което в продължение на 10 дни европейските сили признават България за царство и за независима държава.
Водещи
-
Катастрофални щети от пролетното застудяване отчитат овощарите в Русенския регион
Заплаха от нов студен фронт
10.04 | 10:30
-
Борис Бонев: Целта ни не е да разваляме коалицията в София, а да я събудим
Всеки може да манипулира светофарите и да създава задръствания в столицата, „Спаси София“...
10.04 | 10:15
-
Държавата да финансира второ висше образование в приоритетни професионални направления
Това предвиждат промени в закона за висшето образование, внесени от депутати от ИТН, ГЕРБ и...
10.04 | 09:59
-
Костадинов:Това правителство ще падне - дали ще е днес или утре, но то е обречено
"Миналата седмица "Възраждане" започна консултации с т.нар. опозиционни партии в парламента за...
10.04 | 09:45
Най-четени
-
Почивните дни през април и май 2
През май официалните почивни дни са отново четири, но са разкъсани през целия месец
10.04 | 08:35
-
Партия МЕЧ ще депозира нов вот на недоверие към правителството на Росен Желязков
Вотът ще е на тема корупция.
10.04 | 08:59
-
Григор Димитров с обрат в Монте Карло
В първия сет представителят на домакините, който под номер 255 в света, изненада хасковлията...
10.04 | 09:15