Депутати: Защо държавата поддържа музеи на диктаторите Тодор Живков и Георги Димитров? 01.06 | 13:49

Културното министерство нарушава закона, поддържайки фетиши от комунистическия режим

От Ростислава Иванова

В нарушение на Закона за обявяване на комунистическия режим за престъпен държавата продължава да поддържа къщи с музейни експозиции на комунистически диктатори като Тодор Живков и Георги Димитров в родните им места. Това заявяват трима десни депутати - Мартин Димитров и Петър Славов от Гражданския съвет на Реформаторския блок и Методи Андреев от Гражданската квота на ГЕРБ, в актуално питане до министъра на културата Вежди Рашидов.

Народните представители повдигат въпроса за статута на къщи-музеи и експозиции, "превратно отразяващи исторически събития и ръководни дейци на БКП от периода на комунизма 9.09.1944-10.11.1989г, обявен за престъпен със закон". Те посочват, че съгласно Закона за културното наследство, редът за създаване на музеи и експозиции се определя от министъра на културата.

"За създаването на музеи и експозиции, когато не става дума за културни ценности, законът изисква освен наличието на обществен интерес и обективно и достоверно отразяване на историческите събития и епохата, които се експонират. С приемането през 2000 г. на Закона за обявяване на комунистическия режим в България за престъпен, дейността на БКП и нейните ръководни дейци е обявена за престъпна", се отбелязва в питането.

Тримата депутати припомнят, че в закона изрично се подчертава, че "ръководствата и ръководните дейци на Българската комунистическа партия са отговорни за унищожаването за:

1. целенасоченото и преднамереното унищожаване на традиционните ценности на европейската цивилизация;

2. съзнателното нарушаване на основните човешки права и свободи;

3. безпрецедентната разправа с народните представители от ХХV Народно събрание и всички невинно осъдени от така наречения "Народен съд";

4. моралния и икономическия упадък на държавата;

5. установяването на централизирано директивно управление на икономиката, довело я до разруха;

6. погазването и отмяната на традиционни принципи на правото на собственост;

7. рушенето на моралните ценности на народа и посегателството срещу религиозните му свободи;

8. провеждането на непрекъснат терор срещу несъгласните със системата на управление и срещу цели групи от населението;

9. злоупотребата с възпитанието, образованието, науката и културата за политически и идеологически цели, включително мотивиране и оправдаване на изброените по-горе действия;

  1. безогледното унищожаване на природата.

"В контекста на горното, буди недоумение допускането от държавата на създаването на къщи-музеи, като част от съответния регионален исторически музей, на комунистически величия от тази епоха, в това число и ръководни дейци на БКП. Най-фрапантните примери са къщата-музей "Георги Димитров” и "Експозиционна зала и родна къща на Тодор Живков”, част от Исторически музей – гр. Правец", констатират народните представители.

Димитров, Славов и Методиев настояват Межди Рашидов да отговори на въпроса: "На какво основание Министерство на културата допуска съществуването на експозиции и къщи-музеи, величаещи дейността на бивши комунистически ръководители, чиято дейност е обявена за престъпна и насочена срещу собствения им народ със закон?”

 

 

Най-четени