Депутати не гласуваха промените в Закона за горивата 17.01 | 17:22
Причината – нито един министър не се появи на заседанието на ресорната комисия

Парламентарната Комисия за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика не успя да подложи на гласуване на първо четене промените в Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, придобил популярност като Закона за горивата, предаде БГНЕС. Правилникът изисква представител на Министерски съвет, в качеството си на вносител на законопроекта, да представи пред депутати от комисията направените предложения, а отсъствието на ресорния министър не позволи те да бъдат подложени на гласуване.
Със законопроекта се предлага удължаване на срока на влизане в сила на закона, като се предвижда това да стане от 1 юли 2019 г. Изменението цели да даде и яснота по отношение на срока за издаване на предвидената в него наредба, с която ще се определят редът и условията за водене на регистър на лицата, осъществяващи икономически дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход. На заседанието на ресорната комисия участваха и редица браншови организации, които изразиха становище за корекции в Закона за горивата, но без отлагане на влизането му в сила.
По време на заседанието опозицията не пропусна да разкритикува управляващите заради създадения хаос със закона. Чуха се е призиви за оставка. "Това е срам! Взимайте си багажа и си тръгвайте!", призова народният представител от БСП Драгомир Стойнев. Според него администрацията не се и свършила работата, въпреки че имала предостатъчно време за това, за да бъда приведен закона в действие.
Изказване по темата направи и депутатът от Обединени патриоти Валери Симеонов, който още докато беше вицепремиер изрази подкрепа за протестиращите малки търговци на горива и определи законопроекта като лобистки и даващ "служебна победа" на големите фирми в бранша. Той подчерта, че на днешното заседание представителите на малките търговци отсъстват. "Не може да бъде справедлив един закон, независимо с какви благородни подбуди е приет, ако ликвидира един цял бранш", смята той. "Не мога да приема изказвания на членове на тази комисия от левицата, които правят патетични изказвания, но са гласували за закона във вида, в който е приет", допълни още Симеонов.
По време на заседанието бе направено и предложение за създаването на работна група, която да изчисти спорните моменти в нормативния акт, но то не бе подложено на гласуване, тъй като той още не е приет на първо четене.
Водещи
-
Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот
Искането на Пеевски за закриване на Антикорупционната комисия е доста фалшива театралност,...
26.07 | 18:00
-
Страховете на хората, свързани с еврото, може да повлияят на инфлацията
Това заяви експертът по социална политика и бивш вицепремиер Ивайло Калфин
26.07 | 17:00
Най-четени
-
Борисов отсече: Трябва да пазим КПК, ако я закрият, губим 5 млрд. лева
ПП-ДБ ми пришиват като брошка Комисията за противодействие на корупцията, която те създадоха,...
26.07 | 16:00
-
Мяу! ТОЙ пак е в Шумен!
Получен е нов сигнал, че хищникът е забелязан до шуменския квартал "Мътница" в петък
26.07 | 10:20
-
Кузман Илиев за приемането на еврото: Дебат в България е практически не се състоя
Едва ли не тези, които са фенове на еврото, те са европейците, модерните, а другите, които не...
26.07 | 12:00
-
Асен Василев: Обща президентска кандидатура с ГЕРБ е изключена
Ако някой тръгне към ГЕРБ - да не разчита на нас, се казва още в поста на ПП
26.07 | 11:20