Депутатите приха на второ четене Закона за еврото 09.08 | 17:30

Основни параметри

От iNews.bg

Депутатите приха на второ четене Закона за еврото. Така вече България е постигнала пълно нормативно съответствие с изискванията да влезе в еврозоната и единственото препятствие остава покриването на инфлационния критерий, което правителството се надява да стане факт в края на годината.

Със закона са регламентирани начините за закръгляване след превалутиране на цените на стоки и услуги, банкови сметки, дългови ценни книжа, държавни ценни книжа, държавни и държавногарантирани заеми, ценни книжа, възнаграждения, пенсии, социални помощи и обезщетения и т.н.

Основни параметри

Със закона се регламентират правилата за двойно изписване на цените, което трябва да започне месец след като страната получи зелена светлина за влизане в еврозоната и да продължи 12 месеца след датата на приемане на еврото. Засега заявената цел е тя да е 1 юли 2025 г.

Използването на двете валути едновременно ще се случва само в рамките на първия месец от въвеждането на еврото, а в рамките на 6 месеца банкноти и монети ще могат да се обменят безплатно от левове в евро и в банките, и пощенските клонове.

Левовете по влогове и разплащателни сметки автоматично ще бъдат обърнати в евро, а заплатите и пенсиите ще бъдат преизчислени и изплащани в новата валута.

В закона е разписано, че при въвеждането на еврото търговците не могат да увеличават цените на предлаганите от тях стоки и услуги, когато това не е обосновано от обективни икономически фактори.

В декларациите и формулярите, които гражданите и юридическите лица ще попълнят след въвеждането на еврото и които се отнасят за данъчни и други задължения към държавата или вземания от държавата за периода, предхождащ годината на въвеждане на еврото, сумите ще бъдат в български левове. Самите плащания на базата на тези задължения и вземания обаче ще се извършват в евро, като сумите се превалутират в новата валута по официалния фиксиран обменен курс, пише businessnovinite.bg.

Водещи