Детски храни в пъти по скъпи в София от същите в Берлин и Виена 18.09 | 16:30

Нови регулации в ЕС да забраняват различни съставки в еднакви продукти, иска Мая Манолова

От iNews.bg

Отдавна не е изненада, че в Западна Европа редица хранителни стоки се продава по-евтино от същите в България. Оказва се обаче, че има и случаи на драстична разлика в цената, стигаща до няколко пъти. За 147% по-скъп детски сок в София, отколкото в Берлин, информира омбудсманът Мая Манолова, по време на широка обществена дискусия под наслов "Европа на два стандарта при храните - защитени ли са правата на българските потребители", посветена на разликите в качеството на храните в държавите от Западна и Източна Европа, предаде БГНЕС.

Става въпрос за потребителско проучване за това как стоки под една и съща марка, под един и същи бранд, се предлагат в три европейски столици – Берлин, Виена и София. Изследвани са съставките, посочени в етикетите и е направено сравнение в цените. Стоките са купени от магазините на една и съща търговска верига в трите столици. "Ние направихме собствено проучване с помощта на български майки, които живеят в Берлин и във Виена, а и такива в София, като сравнихме някои детски продукти - бебешки пюрета, бебешки сокове”, каза Манолова.

По време на форума тя съобщи, че са открили няколко продукта. Първият, който представиха, беше детско пюре, което в София се предлага с по-висок процент рапично олио и с по-висока цена – в рамките на 26%. Детски шоколадово-млечен десерт пък при предлагането му на пазара в София съдържа с 1% по-малко шоколад и по-малко мляко – с 3%, но пък цената му е с 93% по-висока от тази в Берлин и с 16% по-висока от тази във Виена. Установили също така, че има и продукти, които са с еднакви съставки, но със значително по-високи цени в България. "Като например детски сок, който е с еднакви съставки в сравнение със същия в Берлин, но с 147% по-висока цена”, обясни омбудсманът. Манолова подчерта и че са установени и продукти, които са по-евтини в България, но за сметка на различни съставки.

Тя отбеляза, че целта на дискусията била да покажат, че българските институции могат да се обединят и да действат заедно, когато става дума за защита на достойнството на българските граждани. "Съществуването на двойни стандарти е не просто дискриминация, а обида по отношение и на българските граждани и на гражданите на Централна и на Източна Европа. Затова е необходимо предприемането на неотложни и категорични действия”, каза тя.

Българският омбудсман припомни, че институцията се занимава с темата от началото на годината и нито за миг не са имали колебание по два въпроса. "Първо, че има двоен стандарт на храните и второ, че трябва да бъде забранен чрез конкретни текстове в европейското и в българското законодателство”, добави тя.

Днес представители на институциите подписаха декларация. Документът ще бъде внесен в Европейския парламент по време на изслушване по темата в края на месец септември. Българският омбудсман ще отправи петиция до Европарламента. "Моето мнение на омбудсман, което беше подкрепено от представителите на другите институции е, че действащото европейско законодателство не забранява съществуването на двойни стандарти в храните. Има забрана, която се отнася до безопасността, има забрана, която се отнася до етикетирането, до рекламирането, но няма забрана един и същи продукт, под една и съща марка, да има различно съдържание във всички точки на общия европейски пазар. Така че ще настоявам за промяна в законодателството в тази посока. Ясно да се забрани предлагането на продукт под една и съща марка, но с различни съставки, да има ясен механизъм за контрол с единен европейски орган или чрез повече правомощия на мрежата национални органи, която да контролира това и ясни санкции за всички нарушители”, допълни още Манолова.

Събитието днес беше актуално във времето от гледна точка на предстоящияа дебат в Европарламента, каза земеделският министър Румен Порожанов. "Това, което многократно сме коментирали, двоен стандарт на храните в контекста на предлагането им на западния, на източно и централноевропейския пазар, трябва да бъде уреден може би в регламент, който ясно да каже, че на общия европейския пазар съставките на един и същи продукт трябва да бъдат единни", каза Порожанов.

Водещи

Най-четени