Димитър Танев: Процедурите за одобрение на новите учебниците са забавени фатално 07.02 | 16:09

Не трябва да има отлагане на новия Закона за предучилищното и училищното образование, смята депутатът от РБ

От iNews.bg

Фатално са забавени процедурите за одобрение на учебниците. Има и огромно закъснение по отношение и на подготовката на Държавните образователни стандарти. Трябва да се приемат 19 стандарта, а има одобрени едва 2-3. Това заяви пред БНР зам.-председателят на ДБГ и депутат от Реформаторския блок Димитър Танев, който първоначално беше и един от вариантите за нов образователен министър. Издателите да внесат проектите на учебниците по-рано от месец август е възможно решение, според Танев, като той обърна внимание, че особено за първи клас няма драстични разлики в съдържанието, което е благоприятен фактор. По думите му, ако се разчита учебниците да се представят около крайния срок 9 август, то това ще предопредели липсата на учебници за 15 септември.

Димитър Танев, който в мандата на Даниел Вълчев беше главен секретар на МОН, подчерта, че в никакъв случай не трябва да се говори за отлагане на влизането в сила на Закона за предучилищното и училищното образование и определи такава хипотеза като лош политически знак и лош знак за образователната система, като добави, че не може и да е знак от управляващото мнозинство. Малко по-рано днес депутатът от БСП Стоян Мирчев изказа точно обратната позиция. Според него промяната в нормативната уредба трябва да бъде отложена с 1 година, тъй като ще създаде проблеми, които ще бъдат основни за обществото.

Новият образователен министър ще положи усилия и като политик, и като ресорен министър, законът да се приложи, категоричен бе Танев, посочвайки, че това се случва в ситуация, при която нито времето за подготовка, нито за отпечатване и разпространение на учебниците е достатъчно. Процесът не е в ръцете на МОН, защото издателите предлагат проектите, а преподавателите и експерти от БАН правят оценките на учебниците, като процесът се децентрализира по този начин още преди години, за да е напълно прозрачен, обясни той. Предстоят срещи с издателите, за да се види дали ще успеят да представят по-рано от крайния срок проекти на учебниците, каза още Танев.

Промяна в екипа на МОН трябва да има, според него, тъй като експерти и досегашният екип са демонстрирали пред комисията по образование в парламента готовност за стандартите и учебниците, а това се е оказало подвеждащо. В системата за образованието няма място за политиканстване. Това е една от най-тежките системи – с над 150 хиляди заети и около един милион ученици. Засяга всяко българско семейство и затова новият екип ще направи интензивна организация, посочи Танев. Той напомни, че и с въвеждането на матурите е имало 10 години спорове в обществото, но екипът на Даниел Вълчев успешно ги е въвел и те вече дават резултати.

Димитър Танев подчерта, че при избирането на Меглена Кунева за министър на образованието е направен опит от партии в управляващото мнозинство да си решават вътрешните политически и партийни проблеми, вместо да се проведе дебат по същество за образованието и да се очертае реалното положение с учебниците, стандартите и плановете, като добави, че управленският опит на Меглена Кунева ще е ключов фактор за успокояването на системата.

Водещи

Най-четени