Днес ще е слънчево и горещо, на места с превалявания 15.07 | 08:52
Температурите до края на юли ще са над 30 градуса, с рекорди и над 40 градуса

Времето днес ще бъде горещо, на места с превалявания, сочи синоптичната прогноза. Според народното поверие от днес до 17 юли включително, ще са дните с най-високи температури в годината, познати като "горещниците". Очаква се и тази година на 15, 16 и 17 юли у нас да има температурни рекорди, при които живакът на места да достигне и 40 градуса.
Днес ще бъде слънчево над цялата страна. Температурите ще се покачат над 30 градуса. Най-горещи тази седмица обаче ще са почивните дни, когато живакът отново ще достигне 37 градуса, а на места и 40 градуса.
Прогнозата е през следващата седмица е температурите да са екстремно високи и да прехвърлят критичната граница от 40 градуса.
До края на юли времето над страната ще бъде предимно слънчево и топло, на места горещо, информират от НИМХ. След 21 юли се очаква отвово да е топло, с температури над 35 градуса, като на места в Северна и Южна България да е 37-38 градуса. Възможни са и температурни рекорди.
Според народното поверие в горещниците не се ходи на нива, не се работи, не се пали пещ и не се пече хляб. Неспазването на тези забрани водело до пожари и градушки.
Народното поверие за "горещниците"
Според народното вярване горещниците са най-топлите дни в годината. Тези три дни имат собствени имена. В Северна България те са: Чурлѝга, Пърлѝга и Марина Огнена, а в Южна - Лю̀та, Чуру̀та (Чюру̀ка) и Опалена Мария.
В Софийско по тези три дни се гадае какво ще бъде времето през месеците януари, февруари и март, на които отговарят съответно първият, вторият и третият горещник. Ако горещникът е топъл, то и времето през съответния месец ще е меко, ако е хладен, това предвещава студ и виелици.
Във Велешко на този ден празнуват занаятчиите, чиито професии са свързани с огън. През тези дни хората се къпят в лековити извори, защото се вярва, че тогава силата им е особено голяма.
В по-старо време на първия ден вечерта се е гасял огънят във всички огнища в селището, на втория не се палел никакъв огън, а на третия (св. Марина) насред селото се запалвал нов (жив огън, божи огън), от който взимат всички стопани и подновяват огъня в своите огнища. Това е свързано с вярването, че на този ден от небето сам пада огън и че св. Марина е повелителка на огъня.
Астрономическите горещници се отбелязват пък на 28, 29 и 30 юли. Разминаването е заради преминаването към юлианския календар, който с времето се отдалечава от григорианския заради повечето високосни години в него.
Водещи
-
Русия няма намерение да спира
Със сегашните темпове на настъпление Русия ще успее да завладее Украйна през 2256 година с...
05.05 | 14:15
-
Промени в движението през тунелите „Топли дол“ и „Правешки ханове“ на АМ „Хемус“
По преценка на МВР и ОПУ-София могат да се предприемат допълнителни действия за улесняване на...
05.05 | 13:59
-
В Смилян все още се пази старата традиция да се прави жълто сирене в кожен мях
То вече почти е изчезнало и само шепа ентусиасти се опитват да запазят автентичната рецепта.
05.05 | 13:31
-
„Златни“ ягоди и череши – пролетната празнична трапеза с плодове и зеленчуци се оказва лукс
При плодовете портокалите поскъпват с 1,3 на сто до 2,27 лева за килограм, бананите - с 0,3 на...
05.05 | 13:15
Най-четени
-
"Възраждане" внася трето предложение за референдум за лева
След дискусията ще последват протести като форма на натиск срещу правителството, обяви...
05.05 | 10:15
-
10371 българи, които се осигуряват задължително за втора пенсия, са се отказали от нея
НАП води електронен регистър на тези хора, както и на възобновилите участието си в УПФ.
05.05 | 10:45
-
На 5 май линиите на градския транспорт в София работят по празнични разписания
На 2 май, след празничния 1 май, градският транспорт също беше с празнично разписание.
05.05 | 09:45