До 100 000 лв. дава държавата за подобряване на условията на труд в предприятията 11.02 | 13:23
С реализираните проекти ще се намалява прах, шум, вибрации, лъчения, химични агенти и др.
![До 100 000 лв. дава държавата за подобряване на условията на труд в предприятията](http://inews.bg/pictures/2212685_1004.png)
До 100 000 лв. за подобряване на условията на труд в предприятията през 2020 г. ще отпуска Фонд "Условия на труд" (ФУТ). Със средствата може да се повиши техническата безопасност на оборудването, както и да се намали въздействието на вредните фактори на работната среда - прах, шум, вибрации, осветление, лъчения или химични агенти. Това стана ясно след заседанията на Управителния съвет на ФУТ и Националния съвет по условия на труд, проведени в Министерството на труда и социалната политика.
За финансиране могат да кандидатстват физически и юридически лица, които не са получили цялостно безвъзмездно финансиране за изпълнението на същия проект по други програми и нямат парични задължения към държавата. Задължително условие е служителите в предприятията да работят на трудов договор, а работодателите да им осигуряват обслужване от служба по трудова медицина.
През 2019 г. с финансиране от ФУТ са реализирани 38 проекта на стойност около 1,8 млн. лв., благодарение на които са подобрени условията на труд на 2439 работници и служители. Най-голям брой от проектите са на работодатели от областите Варна, Пловдив, Стара Загора, Габрово, София и Пазарджик. В 92% от предприятията е подобрен микроклиматът на работната среда, в 76% - осветеността, в 26% е минимизиран рискът от директен и индиректен допир с ел. ток. В малко над половината от предприятията е извършен ремонт на санитарно-хигиенните помещения.
Финансирани са и 7 проекта на национално представителните организации на синдикатите и работодателите. 5 892 техни членове са преминали обучения за безопасност и здраве при работа. Направени са групови медицински прегледи за ранно откриване на професионалните болести на 2261 работещи в специфични условия на труд от 11 предприятия в страната.
Всички подробности за кандидатстване могат да се получат на официалната интернет страница на ФУТ - https://www.mlsp.government.bg/index.php?section=POLICIES&P=597.
Водещи
-
Кирил Петков: Ще следим всяка позиция в регулаторите
Лидерът на "Продължаваме промяната" изрази притеснение, че управляващата коалиция вече е...
10.02 | 18:00
-
„Ергенът“ за пореден път доказа, че е истински феномен в родния телевизионен ефир
Стартът на приключението за Виктор Русинов и Мартин Николов, както и техните индивидуални...
10.02 | 17:40
-
Средната пенсия на предсрочно пенсиониралите се ще е по-висока от редовната
Като брой тези хора са 52 342-ма на фона на над 1 214 000, които са излезли в пенсия като са...
10.02 | 17:20
-
"Възраждане": От НСИ не искат да ни предоставят първичните данни
От "Възраждане" обявиха организирането на национален протест срещу присъединяването на...
10.02 | 16:45
Най-четени
-
Хепатолог отсече: Медът е 80% захар - по-вкусен е, отколкото полезен
Също така според Вялов медът съдържа органични киселини, които биха могли да бъдат полезни за...
10.02 | 13:15
-
Софийски квартали остават без парно и топла вода
Едни от най-честите дела, които потребителите в столицата водят, са с "Топлофикация – София“,...
10.02 | 10:46
-
Между 460 и 500 хил. пътници ползват столичното метро на ден
За разширението на третата линия на метрото през столичния кв. "Слатина" той обясни
10.02 | 15:30