До 2025 г. за половината работни места ще изискват висше образование 11.05 | 12:09

А още 5 години по-късно 9 от 10 ще са за хора с компютърна грамотност

От iNews.bg

До 2025 г. половина от всички работни места ще изискват висше образование. Европа се нуждае от висококвалифицирани кадри, които могат да развият модерни технологии. Това заяви евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Владимир Уручев пред студенти от ВТУ "Св. св. Кирил и Методий” – филиал Враца в рамките на публичната лекция "Европейски перспективи – образование 2030”. "За съжаление, около един на всеки пет млади хора в ЕС не достига базово ниво, на което е в състояние да се справя със задачи и да си намери работа. По данни на Програмата за международно оценяване на учениците (PISA) държавите членки са се отдалечили все повече от критериите за основни умения”, сподели Уручев и изтъкна факта, че европейците не попадат в челните класации по образование, а тях ги заемат страни от Източна Азия.

Сред приоритетите в образованието Уручев подчерта и необходимостта от цифрови и предприемачески умения. "До 2030 г. 90% от работните места ще изискват известно ниво на дигитални умения. Към момента само 56% от европейците имат основни дигитални умения, 44% са извън този дигитален свят. Това се отразява на тяхната работа, доходи и в социалната сфера. Ето защо трябва да се преподават цифрови умения на младите хора”, бе категоричен Уручев. По думите му всеки има свой потенциал, а учителят има за задача да развие този потенциал.

Евродепутатът представи няколко инструмента за самооценка и общоевропейски платформи, сред които е-Twinning, SELFIE, като насърчи присъстващите да участват в тях максимално, за да се запознаят с най-добрите практики, постиженията и пътя, по който са постигнати. В тази връзка българският евродепутат изтъкна ролята на Европейския съюз, който предлага финансова и техническа помощ чрез Еразъм +, чийто бюджет е удвоен за новия финансов период, чрез европейските структурни и инвестиционни фондове, за научни изследвания и не на последно място, реални анализи спрямо съвременните потребности. Уручев бе категоричен, че е необходима обща политика в сектор образование.

Българският евродепутат отбеляза, също че бъдещето ни ще се основава на хора и ценности. "Застрашени са наши основни ценности, за които поколения наред са се борили. Затова е жизненоважна ролята на системите на образование и обучение в насърчаването и развиването на общи ценности, намирането на спойващи механизми, които обединяват обществото, да учат европейските граждани да разбират демократичните си права и да ги упражняват.”

Директорът на Педагогическия филиал на ВТУ във Враца проф. д-р Маринела Михова благодари на евродепутата Владимир Уручев, че е приел поканата да бъде техен гост в поредицата им публични лектории, посветени на приоритетите в образованието. Проф. Михова се обърна към студентите с призив да разчитат да себе си и да се развиват, защото имат необходимия потенциал, а те ще бъдат до тях, за да им помагат в преодоляването на предизвикателствата.

След състоялата се дискусия, Владимир Уручев отличи студенти от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий” – филиал Враца в конкурса за есе на тема "Учителската професия през моя поглед”, фотоколаж и макет "Класната стая на 21 век” в рамките на инициативата "Европейски дни на професиите 2018”. Българският евродепутат отправи приветствие към тях в навечерието на Деня на светите братя Кирил и Методий и патронен празник на висшето учебно заведение.

Водещи

Най-четени