Добрич отбеляза празника на Св. св. Константин и Елена с нестинарски танц 22.05 | 18:45
По нейни думи танцът върху жаравата е ритуал със символика между земята и небето, човешкото и божественото.

Добрич отбеляза празника на Св. св. Константин и Елена с нестинарски танц. Обичаят бе пресъздаден от нестинари "Огнена мистерия” в Етнографски комплекс "Стария Добрич”, а събитието бе организирано от Регионалния исторически музей (РИМ) в Добрич.
"Над 25 години е нямало нестинари в Добрич. Родена съм в този град и се радвам, че точно аз отново започвам тази традиция с нестинарския огнен ритуал, който е моята любов и живот”, каза за БТА нестинарката Десислава Жекова.
По нейни думи всеки един танц и появяване върху жаравата са уникални по свой собствен начин. "Усещам го като енергия, която ме връхлита и ме упоява. Когато влезеш в огъня, оставаш сам със себе си, между земята и небето, в своя свят, в който има само любов и мир, няма ги ежедневните проблеми, болката, която си преживял някога. Хората имат различни начини да преживяват тези неща, моят начин е нестинарството”, разказа тя.
"На 21 май, според църковния календар, се почита император Константин Велики и неговата майка Елена, чиято роля в историята на православната вяра е утвърждаване и налагане на християнството като официална религия. Нестинарството също е свързано с тази дата, когато хората са се прикланяли на Слънцето като божество, чийто земен еквивалент се явява огнения кръг” , разказа екскурзоводът от РИМ – Добрич – Калояна Донева.
По нейни думи танцът върху жаравата е ритуал със символика между земята и небето, човешкото и божественото.
Патриарх Даниил: Един нестинар не съм видял в неделния ден или на празник в храма
Патриарх Даниил: Един нестинар не съм видял в неделния ден или на празник в храма
Възраждането на празника в Добрич идва на фона на противопоставянето на обичая в съседната Сливенска епархия, която включва и област Бургас. В навечерието на нестинарските игри, сливенският митрополит Арсений забрани носенето на икони от нестинарите. Танцът върху огъня е признат от ЮНЕСКО като част от световното културно наследство, но се оказа неприемлив за църквата.
"Забраняваме нестинарските игри да почват от православен храм и да се предоставят свети икони за тези кощунствени ритуали. Обръщаме се с отеческа молба към организаторите и участниците в такива развлечения, ако не могат да се откажат напълно от тях, то поне да не ползват православни икони и други християнски символи и да спрат да заблуждават и себе си, и наблюдаващите този езически ритуал, че той има нещо общо с християнството, защото няма", гласи позицията на сливенския митрополит.
Водещи
-
Малките и средни предприятия ще спечелят най-много от влизането ни в еврозоната
Това коментира министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов
08.07 | 20:40
-
Нов протест за запазване на българския лев се провежда в столицата
Демонстрацията е подкрепена от партиите "Възраждане", МЕЧ и "Величие"
08.07 | 20:20
-
Асен Василев: Акцията на Антикорупционната комисия в община Варна е политическа атака
Според него зад нея стои Делян Пеевски и кръгът около него
08.07 | 20:00
Най-четени
-
И ЕП гласува ЗА влизането ни в еврозоната (ОБНОВЕНА)
Финалното решение ще вземат финансовите министри на 27-те държави членки на ЕС в Брюксел след...
08.07 | 13:31
-
Протест срещу въвеждането на еврото (ОБНОВЕНА)
08.07 | 14:00
-
Христо Петров: Всеки вика „Махам се", къде се махаш – в еврозоната се махаш
По думите на Петров, "добро ще има направя, ако поне аз им спестя мащабния икономически анализ...
08.07 | 11:30
-
България, добре дошла в еврозоната!, гласи надписът на близо 30-метров транспарант, поставен на сградата "Шарльоман" на Европейската комисия в Брюксел
Сградата "Шарльоман" е първата от комплекса сгради в Брюксел, издигнати за нуждите на...
08.07 | 11:44