Доброволците се превръщат в отряд за бързо реагиране при бедствия и аварии 27.08 | 12:38

Промени в нормативен акт осигурява по-добрата им организация

От Лазар Тодоров

Доброволците при бедствия и аварии вече ще ни пазят много по-ефективно и качествено в случай, че изпаднем в беда. Заради опустошителните природни бедствия, които сполетяха нашата страна през лятото, служебното правителството одобри промени в Наредбата за създаване и организиране на дейността на доброволците по време на бедствия и аварии.

Тази година, когато варненският квартал Аспарухово беше сполетян от най-голямото наводнение през последните години, стана ясно, че страната ни е неподготвена да посрещне природните катаклизми. В първите дни на наводненията доброволците се стичаха да помагат да пострадалите ни сънародници, но нямаше реална организация за хората, които се включиха да помагат.

С измененията в текстовете доброволците вече ще бъдат организирани в йерархична структура според обученията, през които са преминали - ръководител, заместник-ръководител и отговорник на група.

За всяка една длъжност ще има точно определени "пагони". Необходимите екипировки за доброволците ще бъдат подновени и ще се синхронизират най-накрая с европейските стандарти.

След много изхарчени пари и усилия за превенция и защита от бедствията водната стихия отново свари местна и централна власт неподготвени, а за това платихме с човешки жертви. Управляващите явно осъзнаха, че нещо не е наред с оценката на риска за евентуални явления с опустошителен характер. Поради това Министерският съвет реши да   поиска помощ отвън. Правителството ще  отправи покана към европейските ни партньори за помощ.

Чрез екип от външни експерти, чиято работа се финансира от ЕК, ще се осъществи цялостен преглед на моментното състояние на страната ни в такива ситуации. Те ще оценяват готовността, способностите и съществуващите стратегии по време на бедствени ситуации. 

Техните анализи и препоръки ще дадат възможност за подобряване на управлението и политиките, свързани с бедствията, както и за ангажирането на широк кръг от отговорни институции и заинтересовани страни.

Такива проверки се смятат за нормални от европейската общност. През 2012 г. и 2013 г. пилотни партньорски проверки са проведени във Великобритания и във Финландия.

Водещи

Най-четени