Доклад: Огромен глад за учители и медици до 2034 г. 10.10 | 17:31
Държавната администрация ще продължава да набъбва, сочи прогнозата за пазара на труда

Резултатите от актуализираните средносрочни и дългосрочни прогнози за развитието на пазара на труда в България за периода 2020-2034 г. бяха представени по време на конференция, организирана от Министерството на труда и социалната политика. Представеният от изследователския екип доклад дава детайлна информация за търсенето на труд в средносрочен период до 2024 г. и дългосрочен до 2034 г. по различни признаци - пол, възраст, образование, групи професии, икономически дейности.
Новото в актуализираните прогнози е по-дългият прогнозен период – до 2034г., както и фокуса на анализа, който е върху факторите, определящи предлагането на труд. При предходните прогнози, които бяха представени в началото на годината, акцентът беше върху факторите, определящи търсенето на труд. С двете групи прогнози обхващаме основните елементи на пазара на труда и имаме по-пълна картина за неговото развитие. Разработени са и симулации за развитието на пазара на труда при различни сценарии за икономически растеж, скорост на конвергенция и засилени инвестиции в динамично развиващия се сектор "Информационни и комуникационни технологии", каза министър Петков в приветствието си при откриването на конференцията.
Данните показват, че в дългосрочен план през периода 2025-2034 г. се очаква ръст в търсенето на учители по общообразователна подготовка в средното (със 7 300 броя) и в основното (с 6 200 броя) образование. Следват професии като медицински сестри и акушерки, чието търсене се очаква да се увеличи с 4 800 броя. Ще се търси и персонал, предоставящ здравни грижи. Значително нарастване на заетите се прогнозира и в сектор "Държавното управление", като водещите професии там ще са административни и приложни специалисти. Ще се засилва и търсенето на специалисти по социални дейности.
С до хиляда души ще нарасне търсенето в дългосрочен план на машинни оператори в текстилното, шивашкото и кожарското производство, работници в производството на облекло и сродни на тях, чистачи и помощници в домакинства, хотели и учреждения, производители на инструменти и ръководители в бизнес услугите и административните дейности.
Заетите в динамично развиващата се икономическа дейност "Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения" ще нараснат в средносрочен план, което ще се дължи на очакваното оживление в сектора. През 2024 г. заетите в бранша ще са 94 100 или 3,2% от общата заетост. В областта на информационните технологии и информационните услуги най-много ще се търсят разработчици на софтуер и софтуерни приложения и анализатори, чийто брой ще достигне 18 500 или 35.8% от заетите в отрасъла през 2034 г.
Посочените в доклада тенденции ще бъдат отчетени при разработването на политиките на пазара на труда и подготовката на новата стратегия по заетостта до 2030 г., каза министър Петков.
Пълното съдържание на доклада може да видите следния линк:
Водещи
-
Трагедия в планината: Млад мъж загина край връх Мусала
Медицинският екип е пристигнал на терен с хеликоптер
17.08 | 12:20
-
Владимир Путин е поискал целия Донбас по време на срещата с Тръмп в Аляска
Това е съобщил президентът на САЩ Доналд Тръмп на украинския си колега Володимир Зеленски и на...
17.08 | 12:00
-
Летящи американски хлебарки шашардисаха бг домакини
Десетки хора сигнализираха в социалните мрежи за напастта
17.08 | 11:40
-
3 планети се подреждат в една линия
Небесните обекти ще може да се наблюдава в ранните утрини на 19, 20 и 21 август, каза Пенчо...
17.08 | 11:18
Най-четени
-
Радев: Срещата Тръмп-Путин възстанови надеждата за мир
"За да прикрие своята безпомощност в овладяването на инфлацията, на кризите, на конфузията...
17.08 | 09:00
-
Черно море бушува твърде дълго, вълните погълнаха вече 20 души
Август месец е опасен заради коварните подводни течения и високи вълни, които се превръщат в...
17.08 | 10:00
-
Слънчева неделя, между 30° и 35° градуса
В северозападните и югоизточните райони ще превали и прегърми
17.08 | 09:15