Докладът за атентата срещу Борисов - обикновен принтиран лист 05.04 | 12:13
Той не отговаря на критериите за класифицирана информация, потвърди и председателят на ДКСИ Борис Димитров
![Докладът за атентата срещу Борисов - обикновен принтиран лист](http://inews.bg/pictures/870505_1004.jpg)
Държавната комисия по сигурността на информацията (ДКСИ) с притеснение констатира, че все още с политическа цел в публичното пространство се появява класифицирана информация. Това каза председателят на ДКСИ Борис Димитров по време на отчет на дейността на комисията за 2012 година.
По думите му ДКСИ изпълнява функциите си изцяло според закона, който работи добре.
В България е създадена надеждна система за защита на класифицираната информация, подчерта той. Това, че има единични случаи, не поставя страната в негативно положение.
Близо 80 000 души имат достъп до класифицирана информация, които работят по организационните единици. Те генерират изключително голямо количество от документи.
"Системата не е застрахована от въздействието на най-слабото звено - човешкия фактор в нея, тъй като, каквито и да са системите, ако човек реши да направи нещо нередно, той би могъл да го направи", коментира Борис Димитров.
Докладът за атентат срещу експремиера Бойко Борисов, подготвян от Ахмед Доган, има пряко отношение към дейността на НРС, посочи Димитров. Той припомни, че бе извършена проверка, която е установила, че документът наистина не отговаря на критериите за класифицирана информация.
Той нямаше реквизитите на такъв, ставаше въпрос за един обикновен принтиран лист, на който беше написано "Строго секретно", нямаше номер, подписи, печати и т.н, обясни шефът на ДКСИ.
През 2012 г. комисията е констатирала 3 случая, в които са създадени предпоставки за нерегламентиран достъп до класифицирана информация, с ниво "Строго секретно". Единият случай е на неправилно размножен документ, другият на унищожаване на три документа на ниво "строго секретно" и един случай на съхраняване на документи, с ниво "строго секретно" в регистратура, която е с ниво "секретна".
За случаите е информиран министър-председателят на страната, след което е последвал анализ, които показа, че допуснатите нарушения не са довели до вреди за националната сигурност, отбраната, външната политика и ред, обясни Борис Димитров.
Не са констатирани случаи на целенасочени действия от страна на чужди организации и лица за придобиване на национална класифицирана информация, подчерта Димитров.
През 2012 г. ДИКСИ е регистрирала 31 нови организационни единици, с което общият им брой за периода 2003-2012 г. нарасна на 2356.
За 2012 г. достъп до класифицирана информация са получили 27 областни управители и 49 кмета, така общият брой на кметовете с достъп достигна 151.
222 са обявените организационни единици в съдебната система ,като 182 в съдилищата и 40 в прокуратурите. В районите съдилища все още няма изградени регистратури, заради липсата на помещения, осигуряващи сигурност.
За целия период от 2003-2012 г. са издадени още 229 319 разрешения за достъп до класифицирана информация.
През 2012 г. са издадени 23 228 разрешения разпределени по нива на достъп, отчете председателят на ДКСИ. По думите му голяма част от издадените разрешения са за подновяване на правото на достъп.
През изминалата година ДКСИ продължи да издава сертификати за достъп до чуждестранна класифицирана информация. Най-често такива сертификати са издавани на български граждани, които участват в мисии на националните военни контингенти зад граница или работещите в структурите на НАТО и ЕС.
Издадените от ДКСИ сертификати за достъп до класифицирана информация на НАТО и ЕС през 2012 г са 3179.
Анализ показва, че предпоставките за нерегламентиран достъп се създават основно при неупражнен контрол на ръководителите на организационните единици и служителите по сигурността на информацията.
Водещи
-
Кирил Петков: Ще следим всяка позиция в регулаторите
Лидерът на "Продължаваме промяната" изрази притеснение, че управляващата коалиция вече е...
10.02 | 18:00
-
„Ергенът“ за пореден път доказа, че е истински феномен в родния телевизионен ефир
Стартът на приключението за Виктор Русинов и Мартин Николов, както и техните индивидуални...
10.02 | 17:40
-
Средната пенсия на предсрочно пенсиониралите се ще е по-висока от редовната
Като брой тези хора са 52 342-ма на фона на над 1 214 000, които са излезли в пенсия като са...
10.02 | 17:20
-
"Възраждане": От НСИ не искат да ни предоставят първичните данни
От "Възраждане" обявиха организирането на национален протест срещу присъединяването на...
10.02 | 16:45
Най-четени
-
Софийски квартали остават без парно и топла вода
Едни от най-честите дела, които потребителите в столицата водят, са с "Топлофикация – София“,...
10.02 | 10:46
-
Хепатолог отсече: Медът е 80% захар - по-вкусен е, отколкото полезен
Също така според Вялов медът съдържа органични киселини, които биха могли да бъдат полезни за...
10.02 | 13:15
-
Нов случай в градския транспорт на София, при който пътник е заложник на шофьора
Оказва се, че случаят не е прецедент и други пътници са преживели същото.
10.02 | 09:59