Дори при неволно вдишване на дрогата фентанил за минута настъпва смърт 20.07 | 09:43
Една от причините подземният свят да се насочи към този наркотик е, че от много малко количество има голяма печалба
При отваряне на пратка с фентанил дори при неволно вдишване за една минута резултатът ще бъде летален". Това каза Стефан Бакалов, началник на отдел "Борба с наркотрафика" на Летище София, пред bTV.
Министерският съвет обяви създаването на нов орган, който да се бори с вноса и разпространението на наркотиците. През последните дни стана ясно, че изключително опасният наркотик фентанил вече е засечен в България и има няколко смъртни случая заради него.
"Още преди 5-6-години предприехме мерки служителите, които ежедневно отварят наркопратки, да работят с ръкавици и маски. Наистина при отваряне на пратка с фентанил и при вдишване за една минута резултатът може да бъде летален", коментира Бакалов.
Фентанилът по дефиниция е силно обезболяващо, което се използва в хуманната и синтетичната медицина. Една от причините подземният свят да се насочи към този наркотик е, че от много малко количество има голяма печалба. "От 1 грам фентанил се правят 10 000 дози. Когато това се прави в лаборатория, всяка една доза е правилна. Когато се прави в домашни условия, няма как да бъде толкова прецизно", обяснява Бакалов.
Антидот има, но не и в България. За последната година в Съединените щати благодарение на този антидот са спасени животите на 40 митнически служители.
Начините на трафикиране са няколко, като най-често се използват пощенски и куриерски пратки, тъй като не е нужно да бъдат изпращани големи количества, за да има печалба.
Няма как фентанилът да бъде разпознат визуално.
Водещи
-
„Кроношпан“ внесе план за безопасно спиране на производствена линия във Велико Търново
Компанията ще обжалва наложената мярка
17.01 | 17:00
-
58% от левовете вече са изтеглени от обращение
17.01 | 16:18
-
Франция напуска НАТО? 2
17.01 | 15:59
Най-четени
-
От 19 януари до 18 юли спират влаковете между метростанциите "Сливница" и "Обеля"
За посочения период метростанция "Сливница" ще бъде крайна за линии № 1 и № 4; станция "Обеля"...
17.01 | 10:20
-
Ваня Григорова: Падането на правителството беше гласът на гнева, но ни остави без бюджет
Независимият общински съветник предупреди за колапс в здравеопазването, хаос в София и липса...
17.01 | 12:00
-
Все повече българи напускат Великобритания
Около 11 хиляди наши сънародници са си тръгнали от Острова през последната година
17.01 | 11:40