Древна находка доказва, че Солун е бил български 15.05 | 13:09
Монета от времето на цар Иван Асен II го показва като владетел на земите там
Древна находка доказва, че Солун и земите около града категорично са били българска територия. Поне що се касае до първите десетилетия на 13 в. Монета от епохата на цар Иван Асен II /1218-1241 г./ преобръща всички теории и доказва, че Солун е бил част от Българската държаваказва пред БГНЕС известният финансист Тенчо Попов, който повече от 40 години се занимава с нумизматика. През първата половина на 13 век България изживява своя апогей при първите Асеневци. След падането на Константинопол и Византия под ударите на рицарите от Четвъртия кръстоносен поход, Второто Българско царство се превръща във водещата сила в европейския югоизток. На 9 март 1230 г. се състои прочутата битка при Клокотница. Цар Иван Асен II разбива вероломния епирски и солунски владетел Теодор Комнин и както съобщават хронистите от онази епоха завладява неговите земи от Одрин до Драч.
Но каква е съдбата на Солун? "За съжаление няма запазени данни какво точно се е случило със Солунската империя. Учените са се разделили на две групи. Повечето от тях казват, че тя продължава да съществува като деспотство под управлението на Мануил, брата на Теодор Комнин. Той е получил това звание от брат си Теодор Комнин", разказва Тенчо Попов. Монетата, с която се е сдобил Попов, опровергава всички тези теории. На нея са изобразени две фигури. Т.нар. старша фигура коронясва младшата. До старшата фигура има надпис и тя е единствената монета със запазен надпис. "Този надпис е ЧР Асен, т.е. цар Асен. При това с две типично славянски букви Ч и буквата, с която се описва звука Е, т.е. славянския ЯТ. Следователно надписът е славянски", разкрива експертът. И уточнява, че дясната фигура е на цар Асен, а на лявата до нея стои надпис Мануил. Което показва, че цар Иван Асен дава деспотско звание на Мануил и Солун е част от Българската държава.
Любопитна е историята и как той се е сдобил с тази изключително рядка монета. Тя е закупена на аукцион в САЩ, където е била грешно определена като византийска монета на император Алексий III и по тази причина тя е придобита за ... елементарната цена от 25 долара". "Никой от колекционерите не е погледнал добре монетата и не е разчел добре надписа. Но така много често се случва в колекционерството. Уникални неща могат да се придобият практически като подарък, защото хората, които ги продават, не разбират какво продават. Но това изисква много, много сериозна компетентност при този, който купува", сподели Тенчо Попов.
Водещи
-
Инцидентът блокира временно тунел "Топли дол"
От МВР потвърдиха, че при инцидента няма пострадали хора. Автомобилът е изтеглен извън пътното...
08.01 | 09:45
-
Луната е в знак Телец от 00:12ч, където ще остане до 03:08ч на 10 януари
Следва 10 лунен ден от 12:25ч на 8 януари до 12:55ч на 9 януари
08.01 | 09:30
-
Пекар: Когато се наложи повишение на цените, има и отлив на клиенти
Цените на хлебните изделия веднага скочиха, а как производители и търговците определят за...
08.01 | 09:15
-
Първо заседание на НС след коледната ваканция на депутатите
След блиц контрола е предвиден и редовният петъчен парламентарен контрол.
08.01 | 08:59
Най-четени
-
Нов грипен щам атакува България
Доцент Кунчев припомни, че грипната инфекция се проявява с ясно изразени симптоми и препоръча...
08.01 | 08:45
-
Днес видимостта ще се подобрява и над Западна и Централна България ще е предимно слънчево
Ще духа слаб до умерен вятър от юг-югозапад.
08.01 | 08:02
-
Първо заседание на НС след коледната ваканция на депутатите
След блиц контрола е предвиден и редовният петъчен парламентарен контрол.
08.01 | 08:59