Държавата вади 73 млн., за да вдига качеството на работната ръка у нас 17.01 | 15:19
И работодателите, и синдикатите, предвиждат 10-12% ръст на заплатите през т.г., каза Бисер Петков

През тази година държавата ще похарчи 73 млн. лева, за да повиши квалификацията и способностите на работната ръка у нас, от каквито в последните години все по-често се оплаква бизнесът. Това стана ясно от думите на министъра на труда и социалната политика Бисер Петков пред БНТ. Той отбеляза, че отделянето на въпросната сума ще бъде обсъдено на утрешното заседание на Министерски съвет в рамките на разглеждането на Националния план за действие по заетостта. Срещу въпросните 73 млн. лева от държавния бюджет се предвиждат програмни мерки, които да допринесат за повишаването качеството на работната сила, защото се очертава дефицит. Това ще доведе до повишаване цената на труда - със 6,6% да нарасне компенсацията на едно заето лице през 2018 г., обясни още Петков.
Ниската безработица и дори глад за квалифицирана работна ръка се наблюдава напоследък на българския пазар на труда, отбеляза още социалният министър. Според думите му синдикати и работодатели предвиждат 10-12% ръст на заплатите през настоящата година. "Бизнесът обаче е недоволен от повишаването на минималната работна заплата", коментира още Петков. По думите му, доходите ще продължават да растат. В петък той ще се срещне със социалните партньори, за да набележат мерките за прилагането на европейския стълб за социалните права, който е един от основните приоритети.
Във връзка с българското европредседателство Петков заяви, че в София е предвидено провеждането на 23 събития, които вече започнаха. Има няколко конференции на високо ниво, в които ще се поставят важни за ЕС въпроси като бъдещето на труда, социалната икономика... Като председателстващ Съвета на министрите в областта на труда и социалните въпроси има важни 14 досиета, по които се очаква България да постигне напредък, обясни министърът.
"В началото на следващата седмица в Европейския парламент започваме междуинституционалния разговор по Директивата за командированите работници... Имаме много работа по отношение на измененията в Директивата за координацията на системите за социална сигурност. Също и новата Директива, която е за постигане на по-добър баланс между личния и професионалния живот на родителите", отбеляза Петков.
Основният приоритет в нашата област е прилагането на европейския стълб за социални права, който беше приет през ноември, каза още той. Именно това е причината в петък да е поканил социалните партньори, за да обсъдят какви мерки ще се набележат за прилагането на този стълб.
Водещи
-
Легендарният метеоролог Минчо Празников: Отивам си!
Често си мисля какво ли ще е след още 50 години и как ли ще изглежда светът тогава, казва...
16.04 | 14:20
-
Бойко Борисов: Целите са толкова важни, че трябва да удържим
„Надявам се да компенсираме през други партии, за да можем да вървим напред по плановете”,...
16.04 | 14:20
-
Няма отговор от РСМ за Коридор 8 над три месеца
„Налице е периодично настояване за срещи без ясна цел и конкретни въпроси за обсъждане“,...
16.04 | 14:30
Най-четени
-
Георги Георгиев: Дебора ми пишеше, че ще ме убие
Насилникът на Дебора сега я обвинява в заплахи за убийство
16.04 | 09:41
-
Възможно ли е новта социална мрежа на OpenAI да се превърне в хит
OpenAI се готви да направи решителна крачка отвъд генеративния изкуствен интелект, като...
16.04 | 10:45
-
Ускоряване на инфлацията у нас през март до 4%, забавяне до 2,2% в Еврозоната
Това показват окончателните данни на официалната статистика Евростат
16.04 | 13:31