Държавата се топи, изчезваме като нация 04.01 | 09:32

До 2050 г. населението на България ще се "стопи" с над 40%, смята проф. Трендафил Митев

От Диана Цветкова

"България има проблем на проблемите. Ние се топим като държава, изчезваме като нация с всеки изминал ден." Това коментира историкът проф. Трендафил Митев пред bTV.

Митев е създател на класацията за негативните демографски тенденции за 2012 г., която бе представена вчера (3 януари)

През миналата година са регистрирани най-малко новородени от 1945 г. насам, 183 села са били обезлюдени, а населението вече е под 7 млн. Души, според отчетеното в класацията, която по думите на създателя ѝ няма за цел да прави медийни сензации, а да алармира за проблема.

Проф. Митев изтъкна, че по прогнози на Световната банка към 2050 година населението на света ще се увеличи с 50% – от 6 на 9 млрд. В България обаче то ще спадне с над 40% - до към 4,5 млн. души.

"На Балканите преди време всички държави сме били горе-долу на еднакво равнище – под 10 млн. граждани. Сега в Гърция от 6 са станали 9 млн., а в Румъния – от 9 - 21 млн. като се очаква да паднат до 18 милиона. Само при нас тенденцията е толкова остро надолу, като през 2030 г. ще сме под 6,5 милиона", посочва професорът.

Според него основен фактор за негативната тенденция е фактът. Че страната се деиндустриализира, а младите хора няма къде да развиват интелектуалния си потенциал.

Като най-голям проблем той посочва увеличаващото се ромско население, което е "превърнало раждането в професия – създава се биологична маса, която не продължава интелектуалното си развитие". По думите му този демографски проблем може да се реши с разумна социална политика, насочена към образоване на младото ромско поколение.

Проф. Митев изтъкна още, че се наблюдава влошена възрастова структура на нацията, което е и причината за песимизма сред хората. "Преобладава психологията на възрастния, на болния човек, няма как той да е оптимист", отбеляза експертът.

Водещи

Най-четени