Държавата спряла близо 230 асансьора от началото на годината 13.10 | 14:39
Броят им може да се увеличи драстично през 2017 г., ако собствениците не монтират GSM-връзки
От началото на годината инспекторите на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) са проверили 6 399 асансьора, от които 386 – при внезапни проверки. В резултат на това са били спрени от движение 228 асансьора. Държавните инспектори са издадени и 3 198 предписания на собствениците, които трябва да направят ремонти или преустройства. От началото на годината у нас има и само един единствен инцидент с асансьор. Намаляването на техния брой се дължи на засиления контрол и на нoвите изисквания за подобряване на безопасността на асансьорите, отбелязват от ДАМТН.
След 1 януари догодина обаче съществува риск още асансьори да бъдат спрени, дори и реално да са изправни. Причината е в няколкото нови изисквания на Наредбата за безопасна експлоатация и технически надзор на асансьори. Става въпрос за допълнително оборудване, с което по-старите модели не разполагат. Такова например е аварийното осветление в кабината, което трябва да може да работи дори и при срив на електрозахранването. Подобно трябва да има и в шахтата на асансьора. Отделно всеки трябва да бъде снабден и с устройство за аварийно спиране върху самата кабина и в шахтата. Сроковете за изпълнение на конкретно тези изисквания изтича между 30 юни и 31 декември т.г.
В края на 2016 г. изтича и срокът за оборудването на всеки асансьор с аварийно алармено устройство за двустранна разговорна връзка между кабината на асансьора и лицето, което извършва аварийното обслужване на асансьора, наричано още от техниците GSM-връзка. От ДАМТН обясняват, че това се налага с цел осигуряване на постоянна връзка между пътниците в асансьора и техниците от поддържащата фирма за осигуряване на безопасно пътуване и недопускане на паника при евентуално засядане на кабината. Промените бяха приети през 2014 г. след обсъждане с всички заинтересовани страни. Тогава представителите на бизнеса поискаха 10 мерки за повишаване на безопасността, съгласно европейски стандарт БДС EN 81-80:2003, приет и в България.
Въпросното устройство за разговори предизвика сериозна дискусия между различните страни, припомнят експерти от сектора, участвали в нея. Редица от тях са били противници на въвеждането на такова изискване. Основните им доводи са били, че от една страна вече всеки, включително децата, имат мобилен телефон в себе си и винаги могат да се обадят на техниците, чиито телефони са във всяка кабина, която поддържат. От друга страна пък въпросната GSM-връзка е свързана и с плащането на такси към обслужващия я мобилен оператор. А при положение, че касиерът или домоуправителят не платят навреме, телекомът ще спре изходящите разговори, което обезсмисля наличието на устройството.
В цялата работа има и друг момент – финансов. Монтирането на такова устройство не евтино – около 250 лв. А както iNews вече писа, в България работят около 140 хил. асансьора, което означава, че общият разход за изпълняването на изискването възлиза на 35 млн. лв. В същото време има блокове с малко апартаменти, чиито собственици ще трябва да извадят доста пари. От друга страна големите входове понякога се обслужват от 2-3 и повече асансьора, което пък ще натовари допълнително бюджета на етажната собственост.
От ДАМТН припомнят, че разговорните устройства, които трябва да бъдат монтирани до края на годината във всички асансьори, са специални и трябва да гарантират повиквания към 3 предварително зададени номера на поддържащата фирма. Устройствата трябва да бъдат монтирани така, че да гарантират постоянна двустранна връзка. Има обаче хора, които се питат как GSM-връзката ще работи в асансьори, в които обхватът на мобилната мрежа е слаб или изобщо го няма. Каквито случаи не са масови, но едва ли има човек, който да не е губил сигнал в асансьор.
От Държавната агенция отбелязват, че в почти всички административни сгради вече са монтирани GSM-връзки. В същото време обаче са малко сградите в режим на етажна собственост, които са предприели мерки за изпълнение на това изискване. А при годишните технически прегледи ДАМТН ще следи за изпълнението на всички изисквания по наредбата. Ако по време на прегледите на съоръжението, които се извършват от надзорните фирми, бъде установено, че няма монтирани разговорни устройства, би следвало асансьорът да бъде спрян от експлоатация.
Кога ще бъде проверен асансьорът, зависи от това кога е бил направен предишният преглед. Може да бъде и в началото и в края на годината. Това не означава, че абсолютно всички асансьори на 1 януари ще бъдат проверени от надзорните фирми за наличие на разговорно устройство. Проверките ще бъдат поетапни.
Водещи
-
КРС: Няма да бъде отнет лицензът на мобилните оператори
Вчера Мария Филипова, председател на КЗП, поиска най-тежката мярка за тях заради вдигането на...
21.01 | 21:00
-
Мецола пред Росен Желязков: България е много близо до присъединяването към еврозоната
Премиерът: До месец ще сме готови с проектобюджет и управленска програма
21.01 | 20:45
-
66 са жертвите, а 51 - ранените, при пожар в хотел в турски ски курорт
Някои от жертвите са загинали, след като скочили през прозорци на горящата сграда, съобщава "
21.01 | 20:30
-
Гроздан Караджов за жп инцидентите: Уволнения ще има при първо нарушение
Става въпрос за правилата за безопасност на движението, уточни министърът на транспорта
21.01 | 20:15
Най-четени
-
Йотова очаква кабинетът "Желязков" да приключи с кризата
Вицепрезидентът подчерта, че нейната теза винаги е била за силен политически кабинет, а не...
21.01 | 14:45
-
Защо жените изневеряват? Ново проучване разкрива сложните им мотиви
Жените в проучването като цяло оценявали партньорите си като физически по-привлекателни, но...
21.01 | 11:15