Държавата ще спасява закъсали общини с безлихвени заеми 03.02 | 15:30

Около 20 кметства у нас са в критично състояние, съобщи Владислав Горанов

От iNews.bg

Държавата ще помага на закъсали с финансите общини чрез отпускане на краткосрочни безлихвени заеми. Ако дадено кметство се намира в тежко финансово състояние и няма пари по сметките си, то ще може да открие процедура за оздравяване. Тя ще се възлага от общинския съвет и ще се контролира от министъра на финансите. Ако процедурата бъде одобрена от държавата, общината ще може да получи безлихвен кредит, чрез който да стабилизира финансите си в рамките на няколко години. В рамките на оздравителната си програма кметството ще може да увеличава местни данъци и такси. Всичко това става възможно чрез приетите днес от Министерски съвет одобри проект за промени в Закона за публичните финанси.

В законопроекта са дефинирани условия, наличието на които показва до каква степен общините са с финансови затруднения. Когато се установи, че са налице необходимите условия, е предвидено кметът да уведоми общинския съвет за финансовото затруднение и да предложи му предложи откриване на процедура за финансово оздравяване. С решение на местните депутати ще може да се открие такава процедура, да бъде възложено на кмета да изготви план за оздравяване и да проведе публичното му обсъждане с местната общност. След това общинският съвет с решение определя срока на процедурата за финансово оздравяване, която може да е с продължителност от я до 3 години и приема плана за финансово оздравяване.

В законопроекта е предвидено бюджетът на община с открита процедура за финансово оздравяване да се съгласува предварително с министъра на финансите и да се разглежда от общинския съвет заедно със становището на ковчежника на държавата. Временните безлихвени заеми за целите на изпълнение на плана за финансово оздравяване на общини се отпускат при условия, определени от министъра на финансите, със срок на възстановяване, който не може да бъде по-дълъг от срока на самата оздравителна процедура.

Според промените в закона такива ще могат да стартират общини с риск от наличие на необезпечени задължения, което от своя страна е свързано с увеличение на дефицита по техните бюджети. Необходимостта от финансово оздравяване на закъсалите общини е израз на усилията за ограничаване на негативните ефекти върху бюджетната позиция и върху местната общност, като се предлагат възможности за реализиране на допълнителни мерки в приходите и разходите при съобразяване с рисковете за увеличаване на просрочените задължения.

По думите на финансовия министър Владислав Горанов около 20 общини в България са в изключително тежко финансово състояние и ще имат необходимост от финансово оздравяване. От вторник Велинград е със запорирани сметки и не може да обслужва плащанията си към училища и детски градини.

Общо просрочените задължения на общините са около 160 млн. лв. При одобрен оздравителен план държавата ще може да ги подпомага с безлихвени заеми.

"От гледна точка на операции по финансиране, тъй като предвиждаме отпускането на заеми, може да се разпростираме, докъдето правителството има ликвиден буфер, тоест до размера на фискалния резерв, информира Българско национално радио. Разбира се, едва ли ще се стигне до такива екстремни обеми, но със сигурност има общини, които обективно в момента не могат да изпълняват функциите си.

Обикновено огромните финансови проблеми стават ясни след местни избори", допълни Горанов. В момента най-сериозно е състоянието на Видин и Сливен. Горанов обясни, че не могат да се финансират нито детските градини, нито училищата.

Източник: Econ.bg

Водещи

Най-четени