Държавните и частните болници ще се конкурират наравно за финансиране от касата 03.06 | 20:16
Пускат за приватизация държавните лечебници, за да се инвестира в тях, а не да се откриват нови
Правителството подкрепи непопулярните мерки в реформата на Петър Москов, като одобри днес внесения от него проект за изменение на Закона за лечебните заведения. Предложените поправки предизвикаха недоволство сред част от съсловните и политически среди, тъй като предвиждат преструктуриране на болници, нови механизми за финансиране на лечебните заведения от Здравната каса, нови медицински пакети и др.
Предлага се също държавните болници да бъдат извадени от списъка със забранени за приватизация дружества, като целта е частните капитали да се насочат към съществуващите лечебни заведения, а не безразборно да се разкриват нови и нови болници.
"Има нещо дълбоко сбъркано в модела, при който всяка година у нас се разкриват повече болници, отколкото казина, коментира след заседанието министър Москов.
Национална здравна карта ще определя и планира потребностите на хората от болнична и извънболнична помощ на областно и национално ниво. Специална комисия ще преценява дали да се издаде разрешение за дейността на нова болница, според това, дали населението в даден район има нужда от такава, предвиждат текстове, одобрени от кабинета.
Здравната каса получава правото да избира болниците, с които да сключва договор, в селищата, където има излишък на легла. Касата ще сключва договор само с лечебни заведения, които осигуряват комплексно лечение на социално значимите заболявания, определени в основния здравен пакет. Изборът на медицинските заведения ще става по определени критерии, които ще отчитат с колко и какви специалисти разполага конкретната болница, както и наличието на необходимата апартура, броя операции и други лечебни процедури, които извършва. Тези критерии предстои да бъдат уточнени.
Важна промяна е, че отпада задължението НЗОК да сключва договори с всички държавни болници, така занапред лечебните заведения, независимо дали са държавни, общински или частни, ще бъдат равнопоставени и ще се конкурират за финансиране от касата.
"Промените ще гарантират, че с парите от здравните осигуровки ще се заплаща за качествена и комплексна медицинска помощ", заяви здравният министър след заседанието на кабинета. Реформите ще спрат доплащанията на ръка за лечение от пациентите, подчерта още той.
"Държавата и националният фонд спират да финансират структури и започват да финансират лечение. Колкото е по-комплексно това лечение, толкова по-добро е финансирането или само тогава го има. Толкова е просто”, заяви Москов.
С нови текстове се узаконяват 12-часовите смени на медиците, които според Кодекса на труда трябва да имат определен брой часове на месец при 7-часов работен ден. "Всеки един български лекар отива в 20.00 часа на дежурство и си тръгва в 8 часа на следващия ден. Това е медицински факт и ние просто привеждаме закона към реалността”, категоричен бе министърът.
Проектът ще бъде внесен в деловодството на парламента още тази седмица.
Водещи
-
Седми опит за избор на председател на Народното събрание
Съпредседателят на „Продължаваме промяната–Демократична България“ Кирил Петков изрази надежда...
28.11 | 11:30
-
Циклон може да блокира половин България
Една от причините за тези значителни снеговалежи е очакваните конвективни валежи над Гърция....
28.11 | 11:15
Най-четени
-
КЕВР обсъжда ново поскъпване на водата от 2025 година
28.11 | 08:45
-
Денков: От наша страна направихме всичко възможно
Депутатът от „Продължаваме Промяната – Демократична България” акад. Николай Денков коментира...
28.11 | 09:30