Държавните чиновници ще минават през двойно "сито" от юли 2017 г. 10.11 | 19:11
Назначаване на ръководни postowe на непълен работен ден вече няма да има
Правителството затяга правилата за назначаване на държавните служители. Това обаче ще става чак след 1 юли 2017 г., когато ще влезе в сила новият модел за провеждане на конкурс за наемане на държавни експерти. Конкурсите за чиновници във властта ще протичат на два етапа. Това предвиждат промени в Закона за държавния служител, публикувани за обществено обсъждане, предаде Дарик.
По-съществената поправка в закона е забраната за назначаване на ръководни кадри на непълен работет ден.
Конкурсите за дадена длъжност в държавната администрация ще се провеждат първо на централизирано ниво - чрез тест, който трябва да определи общите познания на кандидата. Вторият етап е децентрализиран и ще се провежда от конкретното държавно ведомство, което набира кандидати за свободните си места. Ведомството ще определя дали кандидатът притежава необходимите компетенции за съответната длъжност.
Законопроектът ограничава и назначенията без конкурс. За назначаване по заместване например, кандидатът трябва да е преминал поне централизирания етап на конкурса, а не както досега - да отговаря на общите условия за назначаване.
Служителите на ръководни позиции вече не могат да бъдат назначавани при непълно работно време, при положение, че подчинените им са на 8-часов работен ден.
Въвежда се и изискване за задължително преминаване през централизиран етап на конкурса за служителите на непълно работно време.
Предвижда се и забрана за назначаване на заместник в дадена длъжност за повече от един път. В 3-месечен срок от освобождаването на длъжността администрацията ще е задължена да организира нов конкурс за попълване на вакантния пост.
Водещи
-
Божанков: Искаме да бъдем първа политическа сила и да поемем отговорност за управлението на държавата
Според него изборите ще са борба на живот и смърт за статуквото
17.01 | 18:00
-
Новолуние в Козирог: Всичко старо си отива
На този етап всичко ще се планира и развива задкулисно, лицемерно и под напора на емоциите
17.01 | 17:40
-
Тръмп покани Ердоган сред основателите на Съвета за мир в Газа
Новата структура ще участва във формирането на бъдещото управление и услуги в ивицата Газа
17.01 | 17:20
-
„Кроношпан“ внесе план за безопасно спиране на производствена линия във Велико Търново
Компанията ще обжалва наложената мярка
17.01 | 17:00
Най-четени
-
Край на тайната на заплатите от тази година
ЕС въвежда задължителни правила, които целят да превърнат принципа „равно заплащане за равен...
17.01 | 14:00
-
Новолуние в Козирог: Всичко старо си отива
На този етап всичко ще се планира и развива задкулисно, лицемерно и под напора на емоциите
17.01 | 17:40
-
От 19 януари до 18 юли спират влаковете между метростанциите "Сливница" и "Обеля"
За посочения период метростанция "Сливница" ще бъде крайна за линии № 1 и № 4; станция "Обеля"...
17.01 | 10:20