Държавното обвинение се зае да намери виновника за трагедията в Мизия 08.09 | 15:18

Прокуратурата ще проверява дали местната и централната власт са действали адекватно

От Христина Рафаилова

Държавното обвинение се зае да намери виновника за трагедията в Мизия, отнела три човешки живота. 

Върховната административна прокуратура ще търси кой не си е свършил работата, за да се стигне до такова опустошително наводнение в басейновите дирекции, общините и областните управи. 

Прокуратурата ще проверява кой по веригата е изпълнил или не задълженията си по Закона за водите и Закона за защита при бедствия, съобщиха от държавното обвинение.

Констатирани са проблеми и нередности, които се повтарят във всички засегнати от наводненията места, добавят от прокуратурата. 

Инспекцията ще засяга периода от 1 януари 2014 г. до сегашния момент. 

От басейновите дирекции са изискани документи, които да удостоверяват дали е извършена предварителна оценка на риска от наводнения за всеки район на Басейново управление. Също така дали са съставени карти на районите под заплаха от наводнения и дали е информирана обществеността за планирани мерки в случай на наводнения. Въпросите обхващат и дали е осъществяван контрол за поддържане на проводимостта на речните легла, поддържани ли са в техническа изправност водностопанските системи и хидротехнически съоръжения и в какво състояние е необходимата измервателна и контролна апаратура за мониторинг.

По отношение на кметовете и областните управители ще се провери дали са извършени всички дейности по Закона за защита при бедствия чрез единната спасителна система и дали са изготвени аварийни планове на водностопанските системи и съоръжения от собствениците или ползвателите им.

Крайният срок за завършване на проверката е 24 октомври 2014 г., след което получените резултати ще бъдат обобщени.

До момента обвинението е извършило две проверки по реда на надзора за законност за състоянието на язовирите в страната – през 2012 г. и през март 2014 г.

Проверката от 2012 г. е относно управлението и разпореждането с  водни съоръжения – публична общинска собственост. Установено е, че масово общинските съвети са вземали решения за отдаване под наем на язовири вместо решение за отдаване на тези обекти на концесия.

Извършени са 146 проверки на територията на цялата страна и са установени 1809 административни нарушения. Районните и окръжните прокурори са внесли 279 протеста в съдилищата до средата на юни 2012 г. Изготвените предложения до съдилищата и компетентните административни власти по реда на надзора за законност са 426.

През март 2014 г. прокуратурата е изискала от екоминистерството становище за състоянието на язовирите в страната с оглед на предотвратяване на риска от наводнения. В отговора на ведомството от 31.03.2014 г. се посочва, че 68 язовира на територията на страната са в предаварийно състояние и експлоатацията им е недопустима поради риск за хората, околната среда и материалните ценности. 

Изпратени са предписания, чието неспазване е масово, и са констатирани празноти в нормативната уредба по отношение на контрола върху собствениците за поддържане на язовирите в изправно техническо състояние.

МОСВ е ангажирало Министерския съвет за законодателни инициативи по тези въпроси.

Водещи

Най-четени