Дянков: Това ми беше най-лесният бюджет 06.12 | 18:45
Вицепремиерът критикува опозицията, че няма алтернативни предложения
"Този бюджет беше най-лесният, откакто съм финансов министър. Доста съм изненадан." Така зам.-премиерът и финансов министър Симеон Дянков коментира приемането на Закона за републиканския бюджет за 2013 г. в интервю за агенция "Фокус".
Той отдаде лекотата, с която е съставен и мина бюджета на факта, че депутатите от ГЕРБ вече имат по-голям опит и "се познаваме повече един-друг".
Дянков не пропусна да докачи депутатите от опозицията, на които по-рано се извини, че ги нарече "пияни и едвам си вдигат ръцете". Сега по думите му при гласуването на второ четене в пленарна зала голяма част от опозицията е отсъствала.
"В други държави, където аз съм работил като част от Световната банка, съм забелязал, че последният бюджет преди избори винаги е най-труден. Тогава опозицията се мобилизира, за да покаже – те каква истинска алтернатива са, и казват: "Ако ние бяхме на власт тази година, бихме направили това, това и това", сподели опита си вицепремиера.
"Физически голяма част от тях не се появи. Станишев го нямаше и двата дни на бюджета, Иван Костов го нямаше и двата дни на бюджета. Не се появиха и с някакви алтернативи – БСП много говориха, че ще имат алтернативен бюджет, не знам къде е той и какво казва", посочи Дянков.
Финансист №1 призна, че е очаквал много по-дълги и ожесточени дебати и припомни, че в предишни години депутатите са стояли в Народното събрание и до 2,00 и до 3,00 часа през нощта, преди да приемат бюджета.
Той изтъкна, че тази година коментарите и предложенията по бюджета между двете четения са били наполовина спрямо предишни години. По думите му причината е, че опозицията разбира, че предложеният от правителството бюджет е единственият възможен.
Другият факт, на който Дянков отдава лесното минаване на Бюджет 2013 е, че "опозицията не е истинска алтернатива".
"Те не знаят какво да предложат, какво да направят, извън някакви критики по периферията. Като ги попиташ – ти какво би направил, не могат да отговорят. Казват: "Нищо, но ние сме против това, което ти казваш, но и нищо няма да предлагаме", заяви вицепремиерът.
Водещи
-
МО: България не води преговори с Полша за покупка на МиГ-29
На 11 март тази година Министерството на отбраната прекрати обществената поръчка за ремонт на...
23.07 | 17:20
-
Магията на морските дарове: От рибния щанд до масата
Перфектните кулинарни комбинации: Гарнитури и питиета
23.07 | 16:45
-
Българските младежи са най-неграмотни в технологично отношение в ЕС
Разликата в уменията
23.07 | 16:30
-
Китайците са направили залози за над 11 милиарда долара по време на Световното първенство
Това означава, че реалната сума, заложена от китайски играчи по време на Световното...
23.07 | 16:15
Най-четени
-
Тежки обвинения срещу похитителя на Наталия: Заплашват го до 20 години или доживот
Сестрата на Наталия: В момента, в който ме видя, тя се разплака
23.07 | 12:45
-
София се сдобива с пъмп-трак трасе и нова зона за спорт през следващата година
Разширение на велосипедната инфраструктура в София
23.07 | 11:00
-
Държавният бюджет влиза за окончателно гласуване в парламента
Промени в трудовия стаж и минималната заплата
23.07 | 10:15
-
Хладно за сезона ще остане времето днес, като максималната температура в София ще достигне около 26 градуса
Последни валежи преди горещата вълна
23.07 | 12:00