ЕК предприема действия срещу Астра Зенека заради малкото доставки! Алармираха, че има и ваксини-менте 23.03 | 12:21
Урсула фон дер Лайен открито заплаши компанията „АстраЗенека“ със забрана на износ на ваксината ѝ извън Европейския съюз заради намалението на съгласуваните доставки на препарата в страните членки

Шефът на дирекция "Здраве" в Европейската комисия Сандра Галина заяви, че Комисията ще предприеме действия срещу компанията "АстраЗенека" заради неизпълнението на задължението ѝ по договора за доставки на ваксини срещу COVID-19.
Пред комисията по бюджетен контрол на Европейския парламент бе категорична:
"Очаквахме доставки в размери на стотици милиони, а не сме получили дори четвърт от тях. Обсъждаме това със страните-членки и, разбира се, ще предприемем съответните мерки. Ще използваме всички инструменти, които имаме на разположение, за да получим дозите си. Това е важен елемент от отношенията ни с "АстраЗенека".
Галина добави, че ЕС разполага и с инструмент за наблюдение на износа на ваксини, когото определи като "много полезен". Тя добави, че има проблеми и с фалшиви ваксини, по който работи ОЛАФ.
По-рано председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен открито заплаши компанията "АстраЗенека" със забрана на износ на ваксината ѝ извън Европейския съюз заради намалението на съгласуваните доставки на препарата в страните членки.
Британското правителство от своя страна не изключва ответни действия, ако лидерите на Европейския съюз решат тази седмица да блокират износа на произведени в Европа ваксини срещу коронавируса за Обединеното кралство.
Водещи
-
България чества 24 май
24.05 | 08:00
-
Казуси и въпроси, свързани с различни житейски ситуации, бяха включени и тази година в голяма част от тестовете на зрелостниците
На днешната матура по профилиращ предмет бяха анулирани 5 изпитни работи заради опит за...
23.05 | 17:59
-
Мир срещу избори: Кремъл диктува нови условия за край на войната
„Първо трябва да имате договор и когато той бъде договорен, ние ще вземем решение. Но...
23.05 | 17:40
-
Радев сезира КС заради референдума за еврото
Това съобщиха от Прессекретариата на държавния глава
23.05 | 17:20
Най-четени
-
България чества 24 май
24.05 | 08:00
-
НСИ: С 2 години повече живее българинът след COVID пандемията
Обяснението е просто - сравнението се прави с години, в които пандемията от COVID-19 още не...
23.05 | 09:45
-
Времето в България се разваля за часове
Гръмотевични бури се очакват през следобедните часове, а с тях ще нахлуе и студен фронт в...
23.05 | 10:59
-
Васил избра Адриана. Мартин предложи брак на Даниела на големия финал на „Ергенът“
След двете изключително романтични и открити срещи на Васил с Росица и Адриана, Пенев се...
23.05 | 11:59