ЕП иска отваряне на трудовия пазар в ЕС за българи и румънци 25.10 | 15:51

В края на тази година изтича втория преходен период за ограниченията за труд в ЕС

От Ивайло Ачев

Със специална резолюция европейските депутати призоваха всички страни-членки на ЕС да преразгледат своите правила относно преходните периоди за достъп до трудовите им пазари на граждани на новите членове в Съюза, най-вече в лицето на България и Румъния. Тези страни, които все още налагат ограничения за труд пред български и румънски граждани, следва да ги премахнат до края на 2011 г., т.е. преди крайния срок от 2013 г., залегнал в Договора за присъединяване. Резолюцията има пожелателен характер.

В дългосрочен план тези ограничения могат да окажат неблагоприятно въздействие върху основните ценности и права, залегнали в договорите на ЕС, като свободно движение, недискриминация, солидарност и равни права.

Не са отчетени негативни ефекти върху пазарите на труда в държавите-членки, които позволиха достъп на работници от новоприсъединилите се през 2004 и 2007 г. страни, се отбелязва в резолюцията, изготвена от румънския евродепутат Траян Унгуреану .

"Официалните данни, включително данните от ЕК, доказаха, че работниците от Източна Европа не увеличават безработицата и не оказват натиск върху социалните системи. Напротив, техният наплив генерира икономически растеж в приемащите страни, който се оценява на около 1% от БВП", изтъкна докладчикът по време на дебата в понеделник.

Позицията на Унгуреану беше подкрепена и от българския му колега Илиана Иванова. Тя счита, че сегашните ограничения в ЕС са икономически необосновани. Иванова припомни на европейския комисар на заетостта и социалните въпроси Ласло Андор, че в края на тази година изтича вторият преходен период за ограниченията за труд за български и румънски граждани и ЕК следва да обърне внимание на всички страни, които налагат ограничения пред правото на труд.

Членовете на ЕП също така осъждат последните законодателни предложения в някои държави членки за налагане на ограничения на достъпа до пазара на труда на граждани от някои други страни от ЕС, и призовават Комисията да проучи дали тези политики са в нарушение със законодателството на ЕС.

В момента Австрия, Белгия, Германия, Италия, Люксембург, Малта, Франция, Великобритания и Ирландия поддържат ограниченията до своите трудови пазари за българи и румънци, а от това лято Испания възстанови забраната за наемане на работници от Румъния.

Водещи

Най-четени