ЕП се захваща с костинбродските бюлетини 16.05 | 09:42

Почти всички парламентарни групи съветват ГЕРБ да не съставя кабинет

От Христина Рафаилова

Европейският парламент вероятно ще се занимае с поредния роден скандал, свързан с изборите

По информация на БНР случаят с костинбродските бюлетини вече се обсъжда неофициално в евроинституцията. Очаква се днес председателският съвет да обсъди дали въпросът да не бъде разгледан в пленарната зала или в някоя от комисиите. 

От Европейската народна партия продължават да засвидетелстват подкрепата си за ГЕРБ, въпреки че партията е замесила скандала. 

Зам.-шефът на групата на ЕНП Манфред Вебер смята, че хората нас Борисов са победителите на вота, и е категоричен, че те трябва да се сформира кабинет.  

"Борисов няма алтернатива и призовавам всички политици в България да бъдат справедливи, истински демократи, да приемат резултатите от изборите и да намерят път към формиране на правителство", коментира той. 

Лидерът на социалистите в ЕП Ханес Свобода смята, че  бившите управляващи въобще не трябва да посягат към властта. Според него ГЕРБ доказали, че са некомпетентни и че фалшифицират избори. По негови думи това било срам за хората на Борисов и те не трябвало да сформират кабинет. 

"Ръководството на тази партия трябва да поеме отговорността си – дори тя да не е само и единствено негова. Но щом една партия прави такива неща, отговорността трябва да носи нейното ръководство", смята той. 

Ханес Свобода сравни случващото се в България с африканските държави. Той заяви, че ситуацията у нас е уникална и той е учуден, че това се случва в Европа. Шефът на парламентарната група коментира, че обикновено ходили да учат хората на Черния континент как да провеждат честни избори. 

Свобода препоръча ръководството на ГЕРБ да подаде оставка или да признае, че в момента не може да състави правителство. Според него само по този начин може да се разсее сянката, хвърлена върху страната ни от опита за фалшификация. 

Социалистът не изключи възможността скандалът да окаже негативен ефект върху приемането на страната ни в Шенген. Той щял да повлияе и на решението кога да бъде прекратен механизмът за наблюдение на България. 

"След това, което стана, всеки би си казал: ние правим всичко, което можем, за България, но този резултат показва, че тя не е в състояние да изпълнява това, което се очаква от нея – не и с правителство, което манипулира избори. Така че изходът за страната е ново правителство, способно да поправи лошия ѝ имидж",  заяви той. 

От своя страна председателят на либералите Греъм Уотсън коментира, че намерените бюлетини повдигат много въпроси и този дали изборите у нас са манипулирани задължително ще бъде обсъден от европейските институции. 

"Това е една от причините нито една от останалите три партии, които влизат в българския парламент, да не иска да участва в коалиция с ГЕРБ", каза той.

Според него най-добрият вариант е въпросните три политически сили да се коалират и да формират кабинет. 

По мнение на Уотсън най-вероятно е случаят да бъде обсъден в Европейския парламент. 

Той не изключи това да се случи в Съвета на министрите, както и в Европейската комисия, която подготвя все още доклад за вота у нас. 

Шефът на парламентарната група каза, че не може да си представи, че скандалът няма да влезе и в следващия доклад по механизма за сътрудничество и проверка. 

Водещи

Най-четени