ЕРМ2, Шенген и банковия надзор на ЕС – цели на България до 2018 година 24.07 | 14:19

„Докато други се оплакват, ние действаме и имаме поне десет сектора, където се правят реформи, много от тях напреднали“, отчете президентът на срещата с посланиците

От iNews.bg

Присъединяването на България към Шенгенската система за сигурност, влизането в чакалнята за еврозоната ЕРМ2 и в единния банков надзор на ЕС са целиите на България до 2018 година. Това заяви държавният глава Росен Плевнелиев, който се включи в работата на Годишната среща на посланиците на България в резиденция "Бояна".

"Съдебната реформа е реформа на реформите. Промяната на Конституцията е акт на национално отговорно действие, на демократичност и доказателство, че многообразието добавя стойност за демокрацията", посочи Плевнелиев. Имахме опасения, че парламент с осем групи и 47 партии в тях, може да блокира, но виждате, че нашата демокрация работи и се движи напред, каза президентът.

"В този момент, когато не много други държави правят реформи, България е за пример. Докато други се оплакват, ние действаме и имаме поне десет сектора, където се правят реформи, много от тях напреднали", добави той и посочи четири основни цели, които са важни за страната до втората половина на 2018 година, когато България ще поеме Председателството на ЕС.

Те са приемането на страната в Шенгенското пространство, като първата фаза - отпадането на морските и въздушни граници да стане максимално бързо; втората цел е влизането в единния надзорен механизъм на Европейския банков съюз, трета - влизането във Валутния механизъм ЕРМ 2 и четвъртата да имаме отговорно и успешно председателство и да покажем една модерна и демократична България.

Разбира се, по думите му, ще искаме да отпадне и Механизмът за контрол и наблюдение.

"Минахме през трудни периоди през 2013 - 2014 г., когато за две години имахме пет правителства, два пъти през извънредни парламентарни избори и имахме три парламента. Смея да кажа, че се поучихме от уроците и имаме правителство, което формира стабилност на базата на прозрачно управление, диалог в парламента и ясни приоритети, което се отчита и от външните ни партньори", каза Плевнелиев, цитиран от БТА.

Той посочи, че репутацията на Българя се подобрява. "България стана незаобиколим фактор на Балканите, без нея не може да се вземе нито едно стратегическо и дори тактическо решение. България не следва, България води", подчерта президентът. По думите му ние сме водещи в предложенията за решенията за кризата в Украйна и в енергийните проекти на Балканите.

Президентът посочи като основни проблеми за страната кризата на отношенията на ЕС с Русия, украинската и гръцката криза, невижданата досега емигрантска вълна, както и популизма, който залива Европейския континент.

Труден въпрос, според него, е възможността за референдум в Обединеното кралство за оставане или излизане от ЕС.

"Кризите са преплетени помежду си и си влияят. Ако се провалим с Третия спасителен пакет за Гърция това ще се отрази на решението на британското общество да остане в този велик проект за човечеството наречен Европейски съюз", каза Плевнелиев.

Водещи

Най-четени