Еврокомисарят по здравеопазване хвърли оставка 16.10 | 21:10
Причината за решението на Джон Дали - разследване на ОЛАФ срещу него

Европейският комисар по здравеопазване и защита на потребителите Джон Дали хвърли оставка.
Причината - разследване от страна на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) по жалба на тютюнопроизводителя Swedish Match.
От ЕК съобщиха, че Дали е "напуснал с незабавен ефект”, след като е информирал председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу "за своето решение.
Еврокомисарят е поискал облаги от малтийски предприемач, за да лобира за приемането на европейско законодателство в тютюневия бизнес, твърди фирмата, подала жалбата.
В изявление на ЕК се уточнява, че сигналът е бил подаден първоначално при тях, като е бил препратен към ОЛАФ. А еврокомисарят отрича обвиненията, но все пак е подал оставка, "за да може да защити своята чест и честта на ЕК", се посочва в изявлението на комисията.
До излъчването на нов еврокомисар от Малта дейността на Дали ще бъде поета от зам.-председателя на ЕК Марош Шевчович.
Джон Дали, който вече е посещавал страната ни, бе този, който изрази пълната си подкрепа за България, относно приемането на проекта за изменение и допълнение на Закона за здравето.
При среща с премиера Бойко Борисов през февруари еврокомисарят подкрепи въвеждането на пълна забрана на тютюнопушенето в закрити обществени места.
Няколко месеца по-късно еврокомисарят прие поканата на министър Найденов да дойде в България през януари 2013 г. По време на визитата двамата трябваше да посетят регионите на тютюнопроизводителите в страната и ще се срещнат със стопаните.
Водещи
-
Седем новооткрити случая на туберкулоза в област Шумен от началото на 2025 г.
Екипи на РЗИ провеждат на територията на област Шумен и информационна кампания относно...
10.09 | 17:20
-
Български евродепутат: Фон дер Лайен води Европа по пътя на войната
Кулминацията на речта беше директното обръщение към Урсула фон дер Лайен, в което българският...
10.09 | 17:00
-
Въвеждат нови индикатори за качество на болничното лечение
Разширяване на преговорния процес и контрола
10.09 | 16:15
-
Кабинетът даде съгласие на БДЖ да продаде недвижими имоти в София
Кабинетът реши, че предоставя безвъзмездно на НКЖИ управлението на имот - публична държавна...
10.09 | 16:00
Най-четени
-
Парламентът избра за заместник-омбудсман Мария Филипова
Шестима депутати от АПС гласуваха „въздържал се“.
10.09 | 10:59
-
Защо Гришо не поздрави първия си братовчед за успеха?
На въпрос дали е получил поздравления от Гришо за успешното представяне, Василев отговори леко...
10.09 | 11:30
-
Депутатите ще гласуват за заместник-омбудсман
На 18 август омбудсманът Велислава Делчева внесе в парламента кандидатурата на Мария Филипова...
10.09 | 09:59