Европа дава 12,5 млн. евро за развитието на София 07.06 | 17:30

Парите идват по европейската инициатива JESSICA

От Ивайло Ачев

Днес, 7 юни, Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), в качеството си на управляващ орган на холдинговия фонд JESSICA* за България, сключи споразумение за създаване на Фонд за градско развитие (ФГР) с цел инвестиране в проекти за градоустройство на София, съобщават от Европейската комисия.

ФГР е създаден като акционерно дружество от Фонда на органите за местно самоуправление (ФЛАГ) за инвестиране на около 12,5 млн. евро по линия на JESSICA, заедно с допълнително съфинансиране от най-малко равна сума, отпусната от ФЛАГ. Средствата за инвестиции ще бъдат предоставяни през следващите три години и половина.

Основните цели на ФГР ще бъдат подпомагане прилагането на политиката на сближаване на ЕС в контекста на благоустрояването на София, както и идентифициране на градоустройствените потребности и осигуряване на финансиране за устойчиви проекти за градско развитие и/или публично-частни партньорства.

Инвестиционният портфейл на JESSICA в град София може да включва проекти със следния обхват: възстановяване на изостанали градски зони, основни инфраструктурни дейности, енергийни мрежи и енергийна ефективност в контекста на по-обхватен план за градско развитие и т.н.

______________________________

JESSICA (Съвместно европейско подпомагане за устойчиво финансиране в градските зони) е една от съвместните инициативи на политиката на сближаване, разработена от Европейската комисия с цел постигане на по-голяма ефективност и устойчивост. Механизмът на JESSICA се основава на сътрудничество между Европейската комисия, ЕИБ и Банката за развитие на Съвета на Европа (БРСЕ) и подпомага инвестиции в устойчиво градско развитие и възстановяване.

Тази инициатива, предназначена да подобри използването на финансов инженеринг, позволява на управляващите органи да усвовяват част от сумите, отпуснати от Европейските структурни фондове, за инвестиции в револвиращи фондове, вместо да осигуряват еднократно безвъзмездно финансиране. По този начин властите могат да използват отново финансови ресурси за подобряване и ускоряване на инвестирането в градските райони. Тези инвестиции, които могат да са във вид на дялов капитал, кредити и/или гаранции се предоставят на проекти чрез фондовете за градско развитие и ако е необходимо – чрез холдинговите фондове.

Водещи

Най-четени