Европа се включи с помощ за бедстващите у нас 08.02 | 10:35
Италия и Полша първи отклинаха на проблемите от последните дни в България
Европа реагира изключително бързо на тежката ситуация в България и по-малко от три часа, след като българските власти задействаха Европейския механизъм за гражданска защита, вече дойдоха и конкретни предложения за помощ.
Механизмът беше задействан вчера, а първа откликна Италия, която също преживя много сериозни наводнения в края на ноември миналата година. За бедстващите хора в Хасковска област Рим предложи палатки, оборудвани за ниски температури. Веднага след това Полша се включи с предложение за доставка на чували с пясък и геотекстил. Очаква се днес (8 февруари) и други европейски държави да предложат помощ.
При задействането на помощния механизъм България е поискала 80 хиляди чували с пясък, 50 палатки, подходящи за зимни условия и 2000 квадратни метра геотекстил (материал, използван за подсилване на речни диги и язовирни стени).
"Тази бърза реакция на българския сигнал за помощ показва ясно европейската солидарност със страната ни в този труден момент. Още по-впечатляващо е, че предложенията за подкрепа идват в момент, когато самите Италия и Полша се борят с последиците от тежка зима. Днес, когато България е в риск от сериозни наводнения, предложената материална помощ ще помогне да избегнем нови щети и човешко страдание,” каза Кристалина Георгиева, европейският комисар за реакция при кризи.
Центърът за наблюдение и информация към Европейската комисия продължава да следи отблизо развитието на крайно студената зима, която обхваща голяма част на Европа. Заради ниските температури загинаха над 350 души, а няколко европейски държави обявиха бедствено положение. Европейската комисия е готова да координира обмена на информация и предоставянето на помощ между държавите, участващи в Европейския механизъм за гражданска защита.
Европейски механизъм за гражданска защита
Европейският механизъм за гражданска защита улеснява сътрудничеството между 31 европейски държави (всички държави в ЕС плюс Хърватия, Исландия, Лихтенщайн и Норвегия) в областта на реакцията при бедствия. Участващите държави обединяват ресурсите, които могат да бъдат предоставени на държавите, засегнати от бедствия по целия свят. Когато бъде задействан, механизмът координира предоставянето на помощ в Европейския съюз и извън неговите граници. Европейската комисия управлява механизма чрез Центъра за наблюдение и информация (MIC).
От създаването си през 2001 г. насам механизмът е бил задействан за бедствия в държави-членки (като горските пожари в Португалия, наводненията на Балканите през 2010 г. и експлозиите във военноморска база в Кипър през 2011 г.), но също и по света, включително за последните земетресения в Япония и Турция.
Водещи
-
Екранната зависимост при децата - колко опасна е всъщност
Дцата, особено в ранна възраст, не могат сами да регулират времето си пред екрана и огромната...
17.11 | 11:40
-
Изгониха Беба от Къщата, Виктор ревна
Още със старта на Big Brother отношенията между двамата бяха една от най-обсъжданите теми този...
17.11 | 11:20
-
Политолог: Няма нужда от "санитарен кордон" около Пеевски
Той сам по себе си е изолиран, никой в политически план не иска да работи с него
17.11 | 11:00
-
Изстреляха сигнални ракети срещу дома на Нетаняху
17.11 | 10:40
Най-четени
-
Виктория, Пукет, Австрия и Дарвин ни връхлитат този зесон
Ваксините са задължителни за деца с хронични болести
17.11 | 10:00
-
85% от хората искат касиране на изборите, твърди Нинова
В една безпътица сме, заяви бившият лидер на БСП
17.11 | 10:20
-
Предимно слънчево над цялата страна, леко се затопля
Максималните температури ще са по-високи от вчерашните и ще са между 8-10°С
17.11 | 09:00