Европа се загрижи за гражданските ни права 08.05 | 15:49
Незаетите може да получават 6 месеца обезщетения, докато търсят работя в чужбина

Европейските граждани да получават до 6 месеца обезщетения за безработица от родната си страна, докато си търсят работа в друга държава - членка.
Това е една от 12-те мерки за укрепване на правата на европейците, предложени от ЕК, записано в доклада за гражданството на ЕС.
В него се предлага да се удължи правото на незаетите на пазара на труда да получават обезщетения, докато търсят работа други държави в съюза. В момента срокът, в който те получават такива плащания в срок до 3 месеца.
Във връзка с младежката безработица евроинституцията смята, че трябва да се гарантира, че стажовете не се използват като форма за "неплатена незаетост". За целта трябва да бъде създадена рамка за качеството на стажовете, която ще зададе правата и задълженията на двете страни.
За подобряване на спазването на човешките права трябва да бъде намалена бюрокрацията в страните в ЕС. ЕК предлага да се улесни получаването на документи за самоличност и за пребиваване зад граница, когато гражданите искат да пътуват или трябва да доказват самоличността си в друга страна от ЕС.
Сред мерките е и въвеждането на унифицирани документи по избор, които да важат пред властите във всички държави - членки.
Административната тежест ще намалее и като се приемат по-леки условия за признаване на удостоверенията за техническа изправност на автомобили в целия ЕС.
Да бъде изработена единна карта за хората с увреждания, която ще гарантира, че тези граждани ще могат да ползват определени предимства в рамките на целия съюз, предлага ЕК. Такива преференции са достъп до транспорт, туризъм, култура и отдих.
От Евроинституцията предвиждат да лансират и създаването на серия от закони, които да осигурят по-нататъшно укрепване на процедурните права на децата и хората от уязвимите групи, когато са заподозрени или обвинени в престъпления.
В доклада се посочва, че могат да се подобрят правилата за разрешаване на трансгранични спорове за малки суми при покупка на продукти онлайн или в друга страна от ЕС.
ЕК предлага и създаването на онлайн инструмент, който да направи покупките на цифрови продукти по-прозрачни и да позволи на гражданите да сравняват цените в различни държави.
Утвърждаването на правата на европейците трябва да преминава и през засилването на гражданското участие в демократичния процес, става ясно от текста. В него се казва, че жителите на някои държави са лишени от участие в националните избори, когато напуснат родната си държава. Това според ЕК е равносилно на наказанието за тези хора за това, че са упражнили правото си на свободно движение.
Водещи
-
Росен Желязков: Кабинет начело с ГЕРБ няма в момента алтернатива
Ако има противници на еврото, винаги търсете кой има интерес да няма евро, посъветва премиерът
20.07 | 15:00
-
Борисов: За мен кметът на Варна е невинен, докато съдът не се произнесе
От центъра надясно, други освен ГЕРБ няма. Всички други партии са влезли вляво, в сферата на...
20.07 | 14:00
-
100 бона хонорар върнали Владо Карамазов в Би Ти Ви?
Снимките на „Traitors: Игра на предатели“ вече започнаха във Видин
20.07 | 14:30
Най-четени
-
Петкова за заловения рекорден кокаин: България успешно пази границите на ЕС
Участниците в контрабандата са ползвали дипломатическо прикритие за извършване на...
20.07 | 11:00
-
Мирчев: В КПК има списък с 88 кмета на ПП-ДБ, които са готови за бой
По думите му Делян Пеевски държи ГЕРБ, но не всички там са разбрали, че съдбата на Бойко...
20.07 | 11:20
-
Манолова: България е единствената държава, която не е приела нито една мярка срещу спекулата
Властта трябва да приеме такова законодателство, ако иска малко по-безболезнено влизане в...
20.07 | 13:00