Европейци сме, но какво от това? 22.02 | 12:05
1/3 искат да знаят повече, за да работят другаде, 1/4 - за да живеят другаде
40% от българските граждани се определят като по-скоро запознати с правата си като граждани на Европейския съюз, но мнозинството от населението на страната (58%) смята, че не се знае достатъчно за тези права.
Данните за ЕС като цяло са сходни - 45% от всички европейци се определят като запознати с правата си. Това се посочва в изследване на Стандартен Евробарометър 78, по поръчка на Европейската комисия в България и Генерална дирекция Комуникации.
Мнозинството от българите над 15-годишна възраст (53%) заявяват, че биха искали да получат повече информация за тези си права.
Над една трета (35%) от запитаните в България биха искали да знаят повече какви права имат, за да работят в друга страна от Общността. Малко под една четвърт от българите биха искали да узнаят повече за правата си да живеят в друга страна от Европейския съюз, а получаването на медицинска помощ в друга страна-членка от Общността вълнува 15%.
Малко под половината (47%) от българските граждани се възприемат като граждани на Европейския съюз, което е по-малко от средното за всички граждани на Европейския съюз (63%). Подобни на данните за България са и нагласите в другата най-скоро присъединила се членка на Европейския съюз – Румъния (51%).
Свободното движение на хора, стоки и услуги между страните-членки е най-положителното постижение на Европейския съюз, смятат 45% от българските граждани. Следват мирът между държавите-членки на ЕС, посочен от 30% и "икономическата сила на ЕС", посочена от 7% от респондентите.
Водещи
-
МВнР: България не предприема враждебни действия срещу Иран
Външното ни министерство излезе с позиция
21.07 | 20:45
-
Лена Бориславова стана директор на нова гражданска организация
В борда на Институт за правосъден мониторинг влизат още доц. Георги Лозанов, Весела Чернева и...
21.07 | 20:30
-
Кръвната проба на Стоян Колев потвърди: Шофирал е по АМ „Тракия” след употреба на кокаин
Районната прокуратура в Пазарджик е прецизирала обвинението
21.07 | 20:15
-
Активираха BG-Alert за мощна буря тази нощ в Благоевград
Съветват се гражданите да предприемат действия за своята безопасност
21.07 | 20:05
Най-четени
-
С кражби от вили и селски магазини без камери Асен Симеонов изхранва себе си и 11-годишната Наталия
Симеонов похити детето от дома му във варненското село Константиново
21.07 | 12:00
-
Общо 7008 са регистрираните повиквания на единния европейски номер за спешни повиквания 112 през изминалото денонощие
За едно събитие или инцидент е възможно да са постъпили две или повече обаждания, уточниха от...
21.07 | 12:30
-
УНСС обяви трето класиране
Класираните кандидат-студенти се записват в специалността, в която са приети.
21.07 | 11:45