Европомощ за Турция и стабилизиране на държавите, източници на мигранти, предлага България 23.09 | 13:23
Механизмът за релокация е временно решение

Приемането на механизъм за релокация като отговор на кризисна ситуация с миграционната вълна от Близкия Изток и Африка към Европа е временно решение. Необходимо е намирането на трайно и солидно решение, с което да се ограничи натискът по външните граници на ЕС и произтичащата от това вторична миграция. Това гласи одобрената днес от правителството позиция на България за участие в извънредното неформално заседание на Европейския съвет, посветено на кризата с бежанците.
ЕС трябва приоритетно и в спешен порядък да работи заедно със своите партньори за стабилизиране на държавите на произход и подпомагане на държавите на транзит. Турция като съсед на ЕС е ключова страна и ЕС следва да обмисли спешни мерки за подпомагане способностите на Турция за прием на бежанци, се казва още в българската позиция, съобщава пресслужбата на Министерски съвет.
Европейският съвет се свиква непосредствено след вчерашното извънредно заседание на Съвета "Правосъдие и вътрешни работи", в което участва вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова. На него беше гласувана релокацията на 120 000 лица в явна нужда от закрила.
На днешното си заседание вропейските лидери трябва да вземат решения за затягане на контрола по границите, изграждане на приемни центрове и разпределение на бежанците между държавите-членки.
Българската страна ще бъде представлявана от министър-председателя Бойко Борисов. Заседанието се свиква днес следобед по настояване на Австрия и Германия, като на него ще бъдат обсъждани единствено въпроси, свързани с миграцията.
"Вътрешните министри не се разбраха, ще се похарчат отново много пари за този извънреден съвет, върви се по повърхността, търсят се такива решения, които в никакъв случай не решават проблема. Ние още първи заявихме: дайте ни 1200 души и приключваме с квотите, така няма да го решат, това е едно цунами в Африка, където вълна след вълна ще идват и това няма да го реши. И всички в Брюксел го знаят, но ни събират днес да си говорим за нещо, което пак всички знаем, че без Америка и Русия да се разберат за Сирия и за проблема там, няма да се реши нищо. И отивам с това неудоволствие да присъствам, да похарча пари и да кажа това, което казвам и на вас и да не се чуе", коментира днес по повод на извънредното заседание министър-председателят Бойко Борисов.
България трябва да приеме 201 бежанци от Италия и 651 от Гърция според споразумението, постигнато във вторник Съвета Съвета "Правосъдие и вътрешни работи", сочат данните на Европейската комисия, цитирани от АFP. На него европейските държави се споразумяха в рамките на две години да преразпределят 120 хиляди бежанци, които в момента се намират предимно в Гърция и Италия. Вчера европейските страни определиха разпределението само на 66 хиляди души. За приема на оставащите 54 хиляди бежанци все още не е взето решение.
В разпределението ще участват 23 държави от ЕС. Великобритания, Дания и Ирландия, които имат право да не приемат бежанци, не са включени в схемата.
Водещи
-
България остава без фасул, алармират производители
Българинът консумира средно по 4-5 килограма боб годишно, но 90 на сто от него е внос, отчитат...
05.07 | 12:20
-
Ако няма вразумяване в харченето, дефицитът ще надвиши чувствително 4,1% от БВП
Това пише в анализ икономистът Лъчезар Богданов
05.07 | 12:00
-
Цените на жилищата в България са скочили със 125% за 15 г.
Това показват данните на Евростат
05.07 | 11:40
-
Доц. Георги Лозанов: Целта е ПП да бъде изтрита
По думите му създаденият около ПП скандал цели да дискредитира либералната демокрация
05.07 | 11:20
Най-четени
-
Жълт код за опасно горещо време е обявен за цялата страна
Очаква се температурите да достигнат до 34° - 36°
05.07 | 09:00
-
Най-малко 24 загинали и над 20 изчезнали при внезапни наводнения в Тексас (ВИДЕО)
Някои от загиналите са деца
05.07 | 09:45