Експулсират 12 сирийски бежанци от България 22.10 | 12:49
Според Писанчев е пресилено да се говори за пълзяща ислямизация
Дванадесет бежанци от Сирия са подготвени за експулсиране от България, съобщи директорът на ДАНС Владимир Писанчев. Той уточни, че някои от набелязаните за експулсиране са с чисто криминални прояви, но отказа да коментира дали останалите са свързани с ислямистки групировки, защото се е водело разследване.
От думите на началника на контраразузнаването не стана ясно къде ще бъдат изпратени определените като рискови бежанци, но със сигурност нямало да бъдат върнати в Турция, откъдето са влезли в страната ни.
Документите за експулсирането на бежанците ще бъдат готови до една или две седмици. Писанчев каза още, че ще са нужни допълнителни средства за агенция за справяне с бежанската вълна.
Преди ден пък стана ясно, че България възнамерява да направи затвори за бежанци, които са определени като рискови. От думите му обаче не стана ясно по какви критерии ще се преценява кои бежанци са рискови и какъв точно ще бъде правният им статут. Загадка остана и колко средства ще трябват за издръжката на подобни центрове.
Според Писанчев е пресилено да се говори за пълзяща ислямизация. "Следим тези процеси. Пресилено е да се говори за непосредствена опасност, но внимателно наблюдаваме тези процеси. Той е характерен за целия регион този процес, наблюдаваме го", увери председателят на ДАНС.
Писанчев уточни, че става дума за назначаване на допълнителни 19 преводачи, включително от редки езици като пущу и урду, които са разпределени по бежанските центрове и работят с пълен капацитет. За справянето с бежанската вълна обаче ще е необходим допълнителен финансов ресурс.
Според прогнозите на шефа на ДАНС бежанският поток към България няма да отслабне. Това обаче нямало да повлияе върху другите направления, по които работи агенцията, защото в нея вече е включен и капацитетът на ГДБОП, категоричен бе Писанчев.
Водещи
-
Макрон се среща със Зеленски, Стармър и Мерц в Лондон
Там ще обсъдят ситуацията в Украйна и текущите мирни преговори с посредничеството на САЩ
06.12 | 18:32
-
Арман Бабикян: Възможни са разговори между Радев и Пеевски, които не виждаме
"За растежа на Пеевски е нужен брилянтен представител на изтока и лявото като Радев", смята...
06.12 | 17:40
-
Боршош: Планинският туризъм е с ниско ниво на достъпност
Министърът на туризма коментира, че 2026 година трябва да е преломна за българския планински...
06.12 | 17:20
-
Никола Цолов с първи подиум във Формула 2
06.12 | 16:59
Най-четени
-
Мирослав е големият победител в "Игри на волята"
Той получи и голямата награда от 100 000 лева
06.12 | 11:20
-
Любен Дилов-син: Политически е изгодно да подадем оставка, но държавата има нужда от бюджет
Новата финансова рамка ще се хареса, смята той
06.12 | 13:00
-
Свлачище блокира движението по пътя Асеновград - Смолян
В град Пловдив са наводнени кръстовища
06.12 | 12:40
-
Екипажът на блокирания край Ахтопол „Кайрос“ има храна и вода за 3 дни
На борда на „Кайрос“ има 10 души екипаж
06.12 | 16:40