Електронен дневник премахва необходимостта от бележници в над 50 училища 03.09 | 11:33
Огромна част от родителите ползват електронния дневник и са доволни от улеснението

Учениците в 119-о училище в София и в още близо 50 училища в страната няма да си купуват бележници тази година. Причината е въвеждането от тази учебна година в официален формат на електронен дневник – мобилно приложение в телефоните на учителите и родителите.
Това каза за БНР директорът на училището Диан Стаматов
"Родителите от цяла една година пробно имат в своите телефони същото приложение като в реално време получават пълна информация за оценки, отсъствия, домашна, бележка или забележка на ученика, отношение към различни проблеми, които съществуват в училище".
Огромна част от родителите ползват електронния дневник и са доволни от улеснението. Предвидено е за тези родители, които са встрани от дигиталния свят, в края на всеки месец да бъде предоставяна информация за отсъствията и оценките на тяхното дете.
"Ако има опити за някакви хакерски намеси, те ще бъдат около края на учебния срок, когато някой ученик не е доволен от срочната или годишната си оценка. Шеговито с колегите си говорим, че ако навремето изчезваха дневници в края на срока, сега възможността изчезват случайно телефони на учители в края на срока е новост", оптимист е той.
"Много големи крачки трябва да правим, за да преодолеем изоставането, което имаме в цялостната дигитализация на учебния процес. Докато електронния дневник е помагане на родителите и намаляване на бумащината, то въвеждането на съвременни електронни методи за преподаване става доста по-крехко и бавно”.
Почти навсякъде вече учениците имат възможност да ползват безплатно PDF формати на електронни учебници. Електронните учебници обаче трябва да не бъдат само в статични формати, убеден е той.
"На децата не само би им било по-интересно. На тях бъдещето и целият им живот определено ще бъде в тази плоскост и хартиените носители, за които много често си говорим преминават в миналото. На ученика му трябва да учи онова, с което ще живее след 10-15 години".
Голям проблем пред образованието е също, че сред кандидатите за учители има много, които са получили образователна степен, но "за съжаление има хора, на които образованието им е останало на едно много ниско ниво, но въпреки всичко са получили документа за висше".
Към днешна дата, стартовата заплата на млад учител без никакъв трудов стаж е 720 лева, а от 1 януари ще бъде 960 лв. На един учител с 15-20 години трудов стаж е 1300 лв, сподели директорът.
Има тенденцията на връщане към системата от хора, които някога са завършили подходяща специалност, но 10-15 години са работили друго. Проблемът е, че те нямат необходимата добра мотивация, сподели той.
Водещи
-
Жертвите в Мианмар вероятно ще са над 10 000, смятат експерти
Те обясняват разрушителността на труса
29.03 | 12:00
-
Шефът на Пирогов с добра новина за лекуваните у нас от Кочани
Трагедията наистина е голяма, защото става дума за деца, каза д-р Валентин Димитров
29.03 | 11:38
-
Тежка катастрофа на АМ "Тракия" с двама загинали
Катастрофата е възникнала между лек автомобил, микробус и товарен автомобил
29.03 | 11:00
-
Предвеликденско: Яйцата и зеленчуците поскъпват
Традиционната за сезона свежа салата с маруля и репички ще излезе около 7 лв.
29.03 | 10:40
Най-четени
-
Дъждовно следобед, слънчево сутринта
Максималните температури ще бъдат между 13° и 18°, за София - около 13°
29.03 | 08:57
-
Росен Желязков: Днес България отбелязва 21 години като пълноправен член на НАТО
Това се казва в официална позиция на премиера
29.03 | 10:00
-
Слънчевото затъмнение и новолунието днес: Какво не се прави?
Вижте и как ще се отразят те на зодиакалните знаци
29.03 | 09:30
-
CNN: Над 1000 са вече жертвите на мощното земетресение в Мианмар
Ранените са над 2300, повече от 100 души се смятат за блокирани под развалините на...
29.03 | 09:45