Енергийна борса като противодействие на монополите предлага гражданско сдружение 31.05 | 20:16

От движение ДНЕС представиха списък с конкретни предложения

От Елена Коцева

Законодателите да гарантират по-широкото участие на гражданите в обсъжданията и вземането на решения от регулаторните органи по въпроси, отнасящи се до предлаганите от монополите и мобилните оператори цени и услуги.

Целта е да се гарантира прозрачност при формирането на цените, непрекъсваемост на доставките и справедливи договорни отношения между потребители и доставчици на монополни и мобилни услуги, при гарантиране на конкуренцията и балансиране интересите на потребители, производители и доставчици.

Тези проблеми бяха обсъдени на среща на парламентарните комисии по икономическа политика, енергетика и туризъм, и по транспорт, информационни технологии и съобщения, Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, Комисията за регулиране на съобщенията, Движението за национално единство и спасение – ДНЕС.

От движението предлагат конкретно:

- Прозрачност и ясна методика при формиране на цените;

- Премахване на таксите за регистрация на абонати или промяна на титуляри на партиди;

- Ускоряване либерализацията на енергийния пазар чрез стартиране на енергийна борса при запазване интересите на битовите потребители;

- Въвеждане на електронно отчитане и електронна фактура за доставените монополни услуги;

- Стандартизиране на фактурите и сметките, така че да бъдат ясни и разбираеми за абонатите;

- Да се въведат изисквания по отношение съдържанието и вида на договорите, вкл. недопускане на неясни за потребителя формулировки и нечетивен шрифт;

- Възможност за прекратяване с едномесечно предизвестие на договори с монополисти и мобилни оператори без неустойки за потребителите;

- Своевременно уведомяване на потребителите за достигането на кредитния им лимит;

- Ограничаване изпращането на непоискани търговски съобщения (спам);

- Завишаване на глобите срещу мобилните оператори и монополистите при установени техни нарушения;

- Демонтиране на антените на мобилни оператори, разположени върху жилищни сгради, учебни и болнични заведения.

В хода на разговора стана ясно, че голяма част от предложенията на гражданите могат да станат факт чрез промени в подзаконовите документи и за целта не се налага да се ангажира парламента.

Необходимо е да се извършат обаче промени в Закона за енергетиката, Закона за защита на потребителите и Закона за енергийната ефективност.

 

Очаква се законодателните промени да се състоят през есенната парламентарна сесия, така че да стане възможно до края на настоящата година и поднормативната уредба да бъде синхронизирана с новите нормативни условия. Акцент на законодателните промени ще бъде засилването на контрола върху дейността на монополистите.

Представители на сдружението ДНЕС представиха инициативите си и в парламента пред председателя на Народното събрание Цецка Цачева, министри и депутати. 

 

По-рано през деня Анжелика Цокова изрази пред участниците в дискусията за евентуално покачване на енергийните цени, категоричната позиция на "ДНЕС” против каквото и да било увеличение на цените, преди да са ясни параметрите на евентуалното увеличение на доходите на населението.

В последните месеци са постъпили повече от 17 000 сигнала за нередности от страна на монополистите и, без подобряване качеството на услугите, е напълно неоснователно искането на увеличение на цените.

Представителите на "ДНЕС” обърнаха внимание върху факта, че при някои компании се наблюдава повече от 90% аутсорсване на дейността им, с което практически се заобикалят изискванията на Закона за обществените поръчки и, вместо да се намали себестойността на услугата, тя нараства в пъти.

Преди тази практика да бъде прекратена, не би трябвало да се удовлетворяват исканията на монополистите за увеличение на цените, смятат от движението.

Водещи

Най-четени