За нормален живот човек се нуждае от близо 2000 лева месечно 23.04 | 10:30
Български парадокс: По-бедни, но с по-скъпи стоки

Българите плащат повече от много европейци за основни хранителни продукти, въпреки че доходите ни остават най-ниски в ЕС. Шокиращите данни бяха представени от Виолета Иванова, заместник-директор на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ, в предаването "Здравей, България" по NOVA.
"За сам човек е необходим нетен доход от 1521 лева на месец. Това означава, че брутният доход трябва да е 1960 лева", обясни Иванова, представяйки данните от последното тримесечно изследване на издръжката на живот.
Рязък скок в необходимите средства за живот
Особено тревожен е значителният ръст от 3,2% в сравнение с предходното тримесечие. Докато през миналата година темпът на нарастване на необходимите средства за издръжка на живота е бил в диапазон от 1,4 до 1,7%, през тази година се наблюдава драстично 4,6-процентно увеличение.
Основните виновници за това поскъпване, според Иванова, са скоковете в цените на природния газ и електроенергията, които водят до верижна реакция в цените на всички стоки и услуги.
Хлябът с шокиращо поскъпване
Особено впечатляващо е поскъпването на 20-те жизненоважни продукта от потребителската кошница. "Прави впечатление, че цената на хляба е нараснала със 17%, което се дължи най-вече на възстановяване на ставката на ДДС", подчерта Иванова.
Български парадокс: По-бедни, но с по-скъпи стоки
Най-парадоксалното в цялата ситуация е, че въпреки най-ниските доходи в ЕС, някои основни продукти в България са по-скъпи, отколкото в значително по-богати европейски страни.
"В България при някои от продуктите има водеща цена - при ориза, при краставиците. Направили сме сравнение с 6 държави от еврообщността. При нас тези продукти са по-скъпи", заяви заместник-директорът на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ.
Тези данни повдигат сериозния въпрос доколко е реалистично българите да се доближат до средния европейски стандарт на живот в обозримо бъдеще, при положение че ножицата между цени и доходи у нас продължава да се разтваря в неблагоприятна посока.
Водещи
-
Пети протест във Варна в подкрепа на кмета Благомир Коцев
Събралите се издигнаха плакати "Свобода за Благо", "Днес е Благо, утре си ти", "Защо пускате...
23.07 | 21:01
-
Вот на недоверие - най-рано през септември
От ПП-ДБ ще търсят ясна тема и широка подкрепа, за да не се окаже, че вотът само засилва...
23.07 | 21:00
-
Ново проучване: Пандемията е ускорила стареенето на мозъците ни
Хора, които не са боледували от COVID-19, също са засегнати
23.07 | 20:45
-
Задържаха пътен полицай от Пловдив заради поискан подкуп
Образувано е досъдебно производство
23.07 | 20:30
Най-четени
-
11-месечно бебе почина след поставена ваксина в УМБАЛ - Бургас
Родителите са поискали да бъде извършена аутопсия, която да покаже точните причини за смъртта...
23.07 | 13:30
-
Опасни бактерии дебнат летовниците в Черно море
В САЩ например около 1 на 5 заразени умира в рамките на два дни.
23.07 | 11:59
-
България иска заем до 3 млрд. евро за укрепване на евроотбраната
Исканата финансова помощ е с минимален праг в размер на 2 745 700 000 евро и максимален праг...
23.07 | 15:10
-
Васил Терзиев внесе предложение до Столичния общински съвет за изменение на подробния устройствен план в местност "Кръстова вада"
Връщане към законните параметри
23.07 | 09:59