За поредна година в Шипка първи „спасиха“ богоявленския кръст 06.01 | 10:15

В Шипка богоявленският ритуал е преплетен и с местна традиция – всяка година на днешния ден шипченци отдават почит към местния войвода Пеньо Черньоолу

От iNews.bg

За поредна година в Шипка първи "спасиха" богоявленския кръст. По традиция дървеното разпятие тук се хвърля на зазоряване, а тази година в ледените води на река "Селска" скочиха над 40 мъже от града и от други населени места в страната, които се хванаха на традиционното хоро.

Най-бърз тази година беше 17-годишният Станислав Младенов. Той е родом от Долни Чифлик, Варненско и е дошъл в Шипка специално за ритуала. Дойдохме с моите приятели, за да спазим традицията, гордея се, че точно аз хванах кръста, каза той и посочи, че оттук нататък ще идва всяка година, за да спази тази традиция, както спазва и всички останали. Станислав Младенов пожела на всички именници да бъдат живи, здрави и весели. По традиция той предаде разпятието на най-младия участник в ритуала – именика Борислав, който е на шест години и участва в ритуала от 2-годишен. 

Мостът на река "Селска", където се организира богоявленският ритуал, е историческа забележителност за града. Той е построен през 1902 година специално за да преминат през него камбаните на Шипченския манастир, най-голямата от които е тежала почти 12 тона. История има и самата река - в нея е била построена първата електроцентрала на Шипка през 20-те години на миналия век.

В Шипка богоявленският ритуал е преплетен и с местна традиция – всяка година на днешния ден шипченци отдават почит към местния войвода Пеньо Черньоолу. Песента за него с годините се е превърнала в химн на богоявленския ритуал в града, а задължително условие за всички участници е да я знаят. Ден по-рано мъжете се събират на войводска вечер, където се запознават с историята на хайдутина, а празникът на Богоявление започва с литийно шествие и поднасяне на венци и цветя пред паметника му. 

Водещи

Най-четени