За стандарти и нова стратегия за лечение на наркозависими настояват експерти 26.06 | 15:59

Стандартите са готови, но от две години чакат да бъдат приети

От Елена Коцева

Бързото развитие на лечението на наркозависимите в последните години е довело обаче до понижаване на качеството на самото лечение. С такава констатация доктор Александър Канчелов откри пресконференцията по повод Международния ден срещу употребата на наркотици и незаконния трафик, който се отбелязва днес като част от Световната кампания срещу наркотиците, инициирана от UNODC, Българската асоциация за методоново лечение и Български институт по зависимости.

Може да се каже, че България вече е съумяла да постигне едно сериозно качество на предлаганите медицински услуги и лечение на зависимости, използват се съвременни методи и се прилага една добра клинична практика, допълни Кончалов, но подчерта, че самото увеличение на предлаганото неминуемо води до по-ниско качество. Близо 10 пъти в сравнение с 2003 година се е увеличил обхватът на включените наркозависими в програмите за лечение – от 300 през 2003 година до 3500 през 2012, както показват данните.

Сериозен проблем остава обаче липсата на стандарти, които са готови вече от 2 години и са изработени съвместно с експерти и специалисти, включително и от неправителствения сектор. Тези стандарти стоят замразени вече 2 години и изключително много се надяваме и апелираме настоящото ръководство в министерството да задвижи процедурата по тяхното приемане и налагане, посочи Александър Канчелов.

По думите му именно липсата на добри стандарти, както и наличието на проблемни и лоши практики и тяхното преекспониране в медийното пространство водят до трайна загуба на доверие в медицината и изобщо във възможността за лечение на зависимостите.

А лечебният нихилизъм и дискриминативното отношение към наркозависимите от своя страна водят само до задълбочаване на проблема като цяло, предупреди Александър Канчелов. "Има хора, които ще се радват да се провалим! Има и хора, които ще се радват пациентите ни да са на улицата, а не в лечебните програми”, допълни той, но гарантира и своята решимост да не се отказва от налагането на добрите медицински практики. 

Според него и според д-р Георги Василев, директор на Български институт по зависимости, има спешна нужда от ревизия на националната стратегия за борба с наркотичните и други зависимости, за което и призовават. Нужно е да бъде изследвана ефективността на прилаганите методи за лечение, както и да се предвиди адекватно на качеството финансиране.

Тази нова стратегия трябва да гарантира прилагането на ефективни модели и практики, което да повиши като цяло качеството на предлаганите медицински услуги. Доктор Георги Василев подчерта, че наркотичната зависимост не е като настинката, която при лечение за 1 седмица ще отмине, затова е нужна и дългосрочна визия за предлаганите услуги. 

Тезата на Канчелов и Василев беше подкрепена и от Емил Георгиев, действащ клиничен психолог, който като добра практика от международния опит определи "воденето на случай”. Този индивидуален подход позволява гъвкавост и съобразяване с нуждите на всеки един пациент – нещо изключително важно при зависимостите. Затова е и нужно създаването на достатъчно гъвкава система на лечение, подчерта доктор Василев.

По думите му в последно време нарастват случаите на зависимости към други вещества, но не и към хероин. Така стратегията, както и системата на лечение трябва да предвижда и тези тенденции. Едновременно с това самото лечение на наркозависимите трябва да включва както  медикаментозно лечение, така и  психосоциална терапия и рехабилитация – практики, които не се прилагат масово в България и не са достъпни за всички пациенти, посочи Василев. Според него в България вече има натрупан достатъчно опит и качество на предлаганото лечение, за да може да бъде изготвена и утвърдена една добра система на лечение. 

Естествено за това е нужна както експертна, така и политическа воля, която да бъде приложена, но трябва да се знае и осъзнае и от управляващите, и от самото общество, че проблемът с наркотичните зависимости няма да отшуми като поредната мода от 90-те години.

Директорът на центъра на наркомании Цвета Райчева се присъедини към призива на Александър Канчелов и Георги Василев да се действа активно за преодоляване на стигмата и недоверието в лечението. Райчев настоя на това, че отразяването от страна на медиите само на фрапиращи и негативни случаи води до недоверие в самата медицина, а скрити остават положителните примери.

Според данни на Националния център по наркомании в момента малко над 31 000 са употребяващите системно наркотици, което е 6 на всеки 1000 души. Капацитетът на болницата към Националния център е 30, а още 30 са местата в дневни центрове за лечение на наркозависимости. В метадоновата програма в София са включени 1450 пациента, а още 1136 получават частична помощ. 120 са местата за психосоциална терапия, като още 45 места получават частично финансиране. 

Най-четени