Забраната за износ на дървесина пада в края на април 18.03 | 12:25

Дотогава властта ще гласува спешни законодателни мерки срещу незаконната сеч

От Ростислава Иванова

Най-вероятно 3-месечният мораториум върху износа на дървесина ще падне още в края на април. Дотогава Министерството на земеделието и храните ще внесе в парламента за бързо гласуване превантивни законодателни мерки срещу нерегламентираната сеч в горите в промишлени размери, дървесината от която заминава за износ.

Това съобщи депутатът от ГЕРБ Цвета Каратанчева пред протестиращите днес пред парламента работници от дърводобивния бранш и търговски фирми за износ на дървен материал.

Временната забрана за експорт бе гласувана от парламента в началото на март. От седмица насам браншът настоват за отмяна на мярката, в противен случай 8000 работници от сектора щели да останат без работа. Освен това фирмите щели да претърпят загуби от 40 млн. лв., а държавата ще бъде ощетена с 29 млн. лв. от обичайните приходи от пристанищата, държавните горски стопанства и транспортния сектор. 3-месечното блокиране на износа ще доведе до бърз фалит на над 100 фирми, а други 800 фирми ще пострадат косвено, предупреди дървеният бранш.

Поради големите размери на незаконно изсичане на българските гори с цел износ за Турция и Гърция, Министерството на земеделието и храните поиска парламентът да наложи временно експортно ембарго, което да намали дърводобива. Браншът пък отхвърля категорично всякаква връзка между незаконната сеч и износа и настоява депутатите да отменят мораториума. Фирмите заплашват, че ако забраната не бъде спряна, ще премина към ефективни стачни действия.

Едва 16% от изсичаната в страната дървесина се изнася, изчисляват търговците и питат властта къде са останалите 84%, които се добиват и кой ги проследява и контролира. Големите дърводобивни фирми и износителите уверяват, че за всеки кубик дървен материал можело да се докаже с точност къде и как е придобит.

Фирмите от сектора с дървесина негодуват, че управляващите изобщо не са се допитали до тях преди да вземат решението за драстичната мярка.

Министърът на земеделието и храните Десислава Танева обаче недоумява защо бизнесът реагира едва сега, след като мораториумът е приет в началото на месеца. Тя отхвърля обвинението на бранша, че забраната е спусната без да го уведомят. Браншът трябваше да се включи в дебата, преди забраната да бъде гласувана в парламента, категорична бе Танева.

"Мораториумът е тримесечен. МЗХ в този срок трябва да подготви законодателни промени. Те са готови и ще ги представим в началото на април", заяви министърът по БНР, часове преди депутатите да успокоят протестиращите, че ембаргото ще бъде съкратено.

Агроминистърът също призна, че има проблем с контрола върху незаконните сечи. Борбата с горската престъпност обаче е работа на контролните органи и местните власти, отсече Десислава Танева.

 

Водещи