Започнаха да изписват натровени в Кюстендил деца 26.04 | 14:40

"Проверката вече тече, не съм специалист, но ако водата е минерална, мисля, че не може да се стигне до такова масово натравяне", заяви образователният министър

От Кремена Бедерева

Води се и разследване, за да се разбере каква е причината за натравянето на учениците от столични училища, които са на "зелено училище" в Кюстендил.

Това каза министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов, информира БТА. Учениците са се хранили по режим, утвърден от здравните власти, пили са и изворна вода, но нека здравните специалисти се произнесат за причината за натравянето им, посочи министърът.

Попитан дали натравянето може да е от водата в басейна или от минералната вода, Сергей Игнатов каза, че към момента не може да отговори на тези въпроси и отново добави, че специалистите трябва да се произнесат.

"Проверката вече тече, не съм специалист, но ако водата е минерална, мисля, че не може да се стигне до такова масово натравяне", заяви образователният министър. "Нека да се види каква е била храната на учениците и дано да няма някакво вирусче, някакъв вирус, който да е довел децата до това положение", коментира Сергей Игнатов.

На въпрос дали ще се засили контролът в организацията на зелените училища, министърът отговори, че "контролът ежедневно се затяга", но с дейността им са свързани различни институции.

Гастроентерит и гастроентероколит са първоначалните диагнози за натровените в Кюстендил 39 деца, съобщиха от Министерството на здравеопазването.

От своя страна здравният министър съобщи, че не е тревожно състоянието на натровените деца, които все още са в областната болница в Кюстендил. Става дума за около 120 деца от столични училища, които са били на зелено училище в града, уточни Десислава Атанасова.

От хоспитализираните 39 ученици на възраст между 8 и 9 години вече са изписани 28, които са прибрани от родителите им. По информация на лекуващите екипи състоянието на останалите в болницата деца не е тревожно.

Министър Атанасова изрази благодарност на ръководството на МБАЛ Кюстендил за бързата и адекватна реакция. Предстои да станат ясни резултатите от пробите от взетите материали и от приеманата от децата храна. Те са изпратени в Националния център за заразни и паразитни заболявания в София.

Останалите микробиологични проби от водоизточници се изследват на място в  лабораторията на РЗИ Кюстендил. Когато резултатите са готови ще има яснота относно причината за заболеваемостта на децата.

iNews припомня, че тази сутрин бе съобщено, че 39 ученици от столични училища са били приети в Областната болница в Кюстендил.

Първите деца са получили симптоми на отравяне към 22 ч., вчера вечерта (25 април) и незабавно са транспортирани с линейки до Спешния център на болницата. Поставени са диагнози гастроентерит и гастроентероколит.

Децата са били на зелено училище в Кюстендил и са на във втори и трети клас.

Водещи

Най-четени