Засилват контрола за бракониерски улов на делфини 02.09 | 15:07
Поводът е откритите 2 мъртви делфина в два поредни дни край Лозенец и Созопол

Министърът на земеделието и горите Мирослав Найденов е разпоредил да бъде засилен контролът за незаконен улов на делфини.
Това съобщи министър Мирослав Найденов във връзка с откритите мъртви делфини край къмпинг "Корал" и Созопол, цитиран от БТА.
Найденов посочи, че от вчера Агенцията по рибарство и аквакултури е започнала проверка във връзка с мъртвия делфин край къмпинг "Корал", за когото имаше съмнение, че е застрелян с автоматично оръжение. В момента се анкетират рибари във връзка със случая, посочи министърът.
Заключението на РИОСВ е, че делфинът е починал от естествена смърт, въпреки че на снимките се вижда друго, посочи той.
Министърът отбеляза, че тъй като днес има втори случай на мъртъв делфин при Созопол, е разпоредил служителите на агенцията да разговарят с рибарите и да бъдат по-внимателни при патрулите с катери.
Според него информацията за отстрелян делфин е лош имидж за държавата. Снимките обикалят в интернет, разбрах, че вече има международна реакция, посочи Найденов. Една от хипотезите е, че някой може да се е саморазправил с делфините, тъй като има свръхпопулация в Черно море и те унищожават мрежите на рибарите, каза министърът. Той обаче се надява това да не се окаже вярно.
Вчера и морето край Созопол изхвърли мъртъв делфин. Екземплярът е от вида афала и е в напреднал стадий на разлагане. С този случай за това лято по Южното Черноморие мъртвите делфини, за които е подаден сигнал, стават 11.
Законът предвижда санкции до 5000 лева за физически и до 10 000 лева за юридически лица при преследване, избиване или обезпокояване на тези делфини.
Водещи
-
Гърция и още 25 европейски страни с декларация за прекратяване на плана за превземане на град Газа
За утре отново се подготвят демонстрации в подкрепа на палестинците
23.08 | 17:40
-
Цанко Цанков с опит за световен рекорд в Дунав
Цанко Цанков с опит за световен рекорд в Дунав
23.08 | 17:19
-
Разкриха техниките на КГБ, с които Путин манипулира Тръмп
Обявените от президента на САЩ Доналд Тръмп мирни преговори между Русия и Украйна на практика...
23.08 | 17:00
Най-четени
-
Литиево-йонните батерии предизвикват пожари в самолетите
Има по два пожара на седмица – или в самолети, или на летища, казват от организацията за...
23.08 | 16:20
-
Майката на загиналото при парасейлинг дете с тежка изповед
Очаквам да има наказани, да се знае кой е виновен, а ние сме обречени, изплака почернената...
23.08 | 12:00
-
От БЛС предлагат 11 лв. потребителска такса при лекар
23.08 | 13:00
-
Синдикатите се надяват, че Еврозоната ще гарантира повишаване на заплатите в образованието
Лиляна Вълчева от синдиката за висше образование към КНСБ обясни, че на скорошна среща, че...
23.08 | 12:20