Засилват ролята на държавата при управлението на водните съоръжения 06.09 | 18:59
Правителството одобри Национална стратегия за управление и развитие на водния сектор

Правителството одобри проект на Национална стратегия за управление и развитие на водния сектор в България и предлага на Народното събрание да разгледа и приеме документа.
Сред целите и решенията на стратегията са да се засили ролята на държавата при управлението, координацията и контрола на най-важните водностопански съоръжения .
Важните решения ще трябва да се вземат от собственика, който в случая е държавата или общината, а не оператора. В тази връзка ще има много ясно разграничение за собственост, оператори и контрол на язовирите, както и регулация на всички цени във водния сектор, при която ще се спазва принципа "един оператор-едни цени".
Националната стратегия предвижда да бъде елиминирана безстопанствеността и да се въведе изискване всяко съоръжение да има оператор за поддръжка.
Като основа на дългосрочна политика за развитие на водния сектор ще трябва да се повиши нивото на солидарност между население и бизнес и осигуряване на адекватния им принос при възстановяване на разходите за водни услуги и изпълнението на необходимите мерки за подобряване на състоянието на водите.
Ще бъде засилена координацията на информационните потоци относно всички съоръжения в четирите подсектора и на междусекторните приоритети за финансиране от едно министерство.
Ще се следва точна йерархична последователност и координиране на плановите документи, информираността на населението и бизнеса ще бъде повишена.
Националната стратегия предвижа да има пълна прозрачност за вземане на решения и изразходване на средствата.
Въвеждат се принципите и нормите за ефективно използване на водите при управлението и потреблението, включително при регулацията на цените във водния сектор.
След приемането на Стратегията от Народното събрание ще бъдат разработени и предложени за приемане необходимите промени в нормативната уредба, които ще позволят изпълнението на предложените решения за управление и развитие на водния сектор.
Водещи
-
Милен Велчев за еврозоната: Повече инвестиции, по-високи заплати, но и повече инфлация
Изнесените данни за изпълнението на Бюджет 2025 ми звучат песимистично, заяви бившият финансов...
01.07 | 21:00
-
Китай изобрети бойни "комари"
Миниатюрните нано роботи като този са предназначени за шпионски мисии или тактическо...
01.07 | 20:30
Най-четени
-
"Промяната" увисна на ръцете на ДБ
01.07 | 17:00
-
От 1 юли влиза в сила увеличението на пенсиите според Швейцарското правило
Всички пенсии се увеличават с 8,6%.
01.07 | 10:14
-
Скачат заплатите с 15 % в този сектор
По думите му, не става въпрос за криза, търсенето остава, но бизнесът се е научил да планира.
01.07 | 11:30