Застроява ли се Борисовата градина? Кадиев срещу главния архитект Петър Диков 28.08 | 10:48
Депутатът от БСП инициира петиция за спиране застрояването в Борисова и Южния парк

Депутатът от "БСП - Лява България" Георги Кадиев инициира петиция за спиране застрояването на Борисова градина и Южния парк. Той обвини главният архитект на София Петър Диков, че разрешава това да се случва. Става въпрос за място зад бившия "София ленд”. В момента строежът е върху 22 декара площ, твърди Кадиев.
"Причината да съм тук е, че още 2009 г., когато се приемаше общия устройствен план, бях против това нещо и тогава спорихме с архитект Диков дали трябва да се смени зоната. До тогава тя се водеше за спорт и атракциони, а след това стана от смесен тип с право на строителство. Тогава аргументът му беше, че мястото е запустяло”, коментира пред Нова тв Кадиев.
"Тази площадка никога не е била част от Борисовата градина. Още от 60-те години там е имало военни складове и гара за разлика от "София ленд”, който наистина е бил част от Борисовата градина”, коментира от своя страна Петър Диков и отрече да е имало дългосрочен замисъл там да се строи жилищна сграда.
"В края на 2006 г. със закона се задължи общината да направи актуализация с цел да бъдат опазени и развити зелените площи. Тогава твърдях, че това е една асфалтирана площадка, продадена на частни лица 1999-2000 г. От една асфалтова площадка правим комплекс с 54% зеленина", обясни още главният архитект.
Водещи
-
Парламентът решава съдбата на шестима депутати и референдума за лева
Групата на "Продължаваме промяната – Демократична България" предлага разглеждане на промени в...
06.05 | 18:00
-
Безалел Смотрич заяви, че победата на Израел в Газа означава, че палестинската територия ще бъде „напълно унищожена“
„Газа ще бъде напълно унищожена, цивилните ще бъдат изпратени на юг в хуманитарна зона без...
06.05 | 17:40
-
Опасни гръмотевични бури и поройни дъждове в няколко района у нас
Към 15:00 часа във вторник в няколко района на страната се образуваха опасни гръмотевични...
06.05 | 17:20
-
Путин: Москва желае "справедливо" ядрено споразумение между САЩ и Иран
Съвсем наскоро Русия изпрати два самолета, за да помогне за потушаването на пожар след...
06.05 | 16:59
Най-четени
-
Потресаващи признания на убиеца на Маги
"Това не е вярно! Процедурата е спазена, както изисква законът", отговориха от прокуратурата.
06.05 | 13:30
-
Голям гаф на парада за Гергьовден!
Докато президента и главнокомандващ Румен Радев поздравяваше блоковете на различните видове...
06.05 | 13:15
-
Парламентът решава съдбата на шестима депутати и референдума за лева
Групата на "Продължаваме промяната – Демократична България" предлага разглеждане на промени в...
06.05 | 18:00
-
Честваме паметта на свети великомъченик Георги Победоносец
Той бил римски воин, който служил в малоазийската област Кападокия по времето на римския...
06.05 | 09:02