Захариев: СУ губи по 115 хил. лв. дневно заради окупацията 31.10 | 22:17
Според депутата броят на стачкуващите студенти е под един процент
Заради окупацията Софийският университет и данъкоплатците търпят огромни загуби, заяви депутатът от Коалиция за България Мартин Захариев. Тези зауби са в размера на около 115 000 лева, на ден, само за Софийския университет.
"Университетът търпи и загуби от собствени приходи, като например обучението на чуждестранни студенти, които са още около 100 000 на ден и така общата сума на загубите възлиза на 215 000 на ден. Кой ще плати загубите на университета”, коментира Захариев. Ректорът на СУ проф. Иван Илчев отказа да коментира тези изчисления.
Според депутата броят на стачкуващите студенти е под един процент. "Това са около 200-300 души. Може ли един процент да представлява цялата общност - тази най-симпатична част от българското общество – студентите, които са 250 000”, допълва той пред в. "Монитор".
Според него протестите са подкрепени и от 400 преподаватели, които са една малка част от 13 000 души в академичната общност на България. "Няма политик или който и да е човек, който да не иска повече морал в политиката, спазване на законите, държавност и институционалност, които са и основата на исканията на студентите.
Освен това няма трезвомислещ политик и не само политик, който да одобрява окупационни действия, които нарушават изконни права на студентите.
Според Закона за висшето образование академичната общност не може да бъде политизирана, член 22”, категоричен беше депутатът.Той добави, че от студентските протести имат полза тези политически сили, които търсят реванш, защото са спечелили изборите, но не управляват, или тези, които не са парламентарно представени.
Студентската окупация продължи вчера в Ректората. По обяд пък около 50-ина младежи блокираха пътя между Софийския университет и Народното събрание.
Водещи
-
Асен Василев с критика към работата на министъра на финансите Теменужка Петкова
По думите му за последните 10 години няма забавяне на данните. „Имаме забавяне на данните за...
04.02 | 17:40
-
Премиерът: Няма да променяме данъчно-осигурителната тежест 2
Той поясни, че предложението на Министерски съвет ще бъде до 40% разходи от БВП и бюджетен...
04.02 | 17:20
-
Мъжете и жените ще се пенсионират на еднаква възраст
Друга мярка предвижда осъвременяване на пенсиите за трудова дейност, както и пенсиите,...
04.02 | 17:00
Най-четени
-
Жена намушка с нож няколко души в София
Инцидентът е станал малко преди 8:30 часа тази сутрин.
04.02 | 09:45
-
Тръмп предприе решителни действия спрямо социалната мрежа TikTok
Вашингтон настоява за прехвърляне на собствеността в американски ръце, за да гарантира...
04.02 | 09:30
-
Студен атмосферен фронт ни носи минусови температури
Дневните температури ще се понижат и максималните ще са около 3°С-5°С
04.02 | 08:39