Захариева: Признателни сме на Русия за Освобождението, да не си просят благодареност 14.03 | 10:52

Реториката на Ердоган за Кърджали не е основателна, каза външният ни министър

От iNews.bg

България винаги е изпитвала признателност към Русия за освобождението ѝ. А благодарност не може да се изисква. Това заяви вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева пред БНТ по повод репликата на руския патриарх Кирил в края на визитата му в България по повод честванията за 140-ата годишнина от Освобождението.

Тя коментира и скорошното изказване на Ердоган, в което той включи Кърджалийско към "духовните граници" на Турция с думите, че всяка една страна с богата и дълга история може да има "граници в душата", но сегашните са определени с международен договор.

Захариева коментира срещата между външните министри на България, Турция и Румъния, предстоящата среща ЕС-Турция и Истанбулската конвенция. "На срещата България-Гърция-Румъния се потвърди, че Румъния, като първата държава от следващото трио председатели на Съвета на ЕС, ще подкрепя българския приоритет за европейската перспектива и свързаност на Западните Балкани", заяви външният ни министър. "Всеки иска в съседните държави да има просперитет, сигурност и стабилност. Европейската перспектива за Западните Балкани не е приоритет само за шест месеца", отбеляза тя. Тя допълни, че форматът е десетгодишен и е бил изключително полезен в българската евроинтеграция. Като изрази и надежда, че България също ще допринесе за евроинтеграцията на страните от Западните Балкани. "Твърдо сме убедени, че можем да помагаме много", каза първият ни дипломат.

"Дунав мост" е добре поддържано съоръжение, но е очевидно, че е належащо строителство на втори мост при Русе", заяви още Захариева. Румънска медия е поставила този въпрос пред нея, според която подобна свързаност е важна за свързаността на целите Балкани. Захариева изрази надеждата, че диалогът с румънската страна ще продължи да е добър. "Добрата инфраструктура носи свързаност и бизнес и на двете страни", каза Захариева.

"Всяка държава с дълга история е имала местещи се граници, но сегашните са очертани с международен договор. Така че реториката на турския президент Ердоган е неоснователна", заяви Захариева, като коментира думите му за Кърджалийско. Тя припомни, че и български политици са правили подобни изявления.

"Благодарността се дава, а не се изисква, особено с тона на руския патриарх", заяви Захариева. И допълни, че българският народ изпитва нужната признателност към Русия. "Със сигурност не е приятно да се държи такъв тон на българска институция. Задължително е както винаги сме благодарили на Русия, така и да благодарим и на хилядите жертви на други държави", каза още тя. "Русия винаги е имала геостратегически интерес към Балканите и Проливите. Интензивната реторика в момента се дължи най-вероятно на президентските избори. Не мисля, че е тайна, че на Русия не са приятни стремежите за членство в ЕС и НАТО", отбеляза външният ни министър.

Тя допълни, че подобни членства са суверенни решения на всяка една държава. И увери, че евроинтеграцията на страните от Западните Балкани не е насочена срещу Русия. "България и Русия винаги са се стремяли да имат равностойни и прагматични отношения", заяви Захариева. "Историческите връзки са налице и никой не ги отрича", допълни тя, отбелязвайки, че и България има принос в историята на Русия, като ѝ е дала азбуката, например.

"За 2017 г. има голям ръст на скотообмена между двете държави, така че диалогът се развива добре, но стратегическият избор на България е членство в ЕС", заяви Захариева. Тя допълни и че все още няма дати за среща на държавно ниво между премиера Бойко Борисов и руския президент Владимир Путин.

Срещата между ЕС и Турция е среща между институциите, на която ще присъстват Доналд Туск, Жан-Клод Юнкер, премиерът Борисов и президентът Ердоган, като това представлява диалог на институциите между ЕС и Турция, припомни Захариева. "Очаква се да се вземе решение за втория транш. Нека припомня основателните притеснения 2014-2015, които имаше България за увеличаващия се миграционен натиск по границата и липсата на такъв след подписването на споразумението. Освен вторият транш по споразумението за мигрантите, се очаква да се обсъдят и отношенията между ЕС и Турция", каза Захариева.

Водещи

Най-четени