Захариева на среща на външните министри от НАТО 09.10 | 10:16
Вицепремиерът представя България на заседанието на „Източния фланг“ във Варшава
Заместник министър-председателят по правосъдната реформа и министър на външните работи Екатерина Захариева пристигна във Варшава. В Полша тя ще участва в среща на министрите на външните работи във формата Букурещ - Б-9. Той включва държавите-членки на НАТО от т.нар. "Източен фланг": България, Естония, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия, Унгария и Чехия. В съобщението на МВнР се казва още, че основната цел на срещата е съюзниците от Източния фланг да консолидират свои позиции за по-ефективно участие при взимане на решения в НАТО и ЕС, предаде БГНЕС.
Външните министри ще обсъдят подготовката за срещата на най-високо равнище на НАТО през 2018 г. и изпълнението на решенията от Срещата на върха във Варшава през 2016 г. Сред другите акценти на дискусията ще бъдат предизвикателствата пред сигурността, включително Общата политика за сигурност и отбрана (CSDP) на ЕС.
До момента са проведени две срещи на Б-9. Първата е на равнище държавни и правителствени ръководители през ноември 2015 г., а след това и на равнище министри на външните работи през ноември 2016 г.
В рамките на визитата си във Варшава Екатерина Захариева ще проведе и среща с полския си колега Витолд Вашчиковски. Освен въпроси от областта на двустранните отношения, двамата първи дипломати ще обсъдят теми от сферата на регионалното сътрудничество и предстоящото Българско председателство на Съвета на ЕС. Отношенията между България и Полша се основават на споделени общоевропейски ценности и имат своите дълбоки исторически традиции. Двете страни поддържат активен и ползотворен диалог на всички равнища.
В периода от 4 до 6 октомври 2017 г. беше осъществено посещение на президента на Република България Румен Радев във Варшава, а малко по-рано - на 20 септември 2017 г., министър-председателят на Полша Беата Шидло бе на официално посещение в България по покана на министър-председателя Бойко Борисов.
Водещи
-
Надзорният съвет на НОИ обсъжда проектобюджета
07.12 | 10:40
-
Външните министри на България и Украйна са обсъдили двустранното сътрудничество
Андрий Сибиха и Георг Георгиев са провели телефонен разговор
07.12 | 10:20
-
Наводнения в Бургаско - евакуираха хора, задействаха BG-Alert на няколко места
Има ли бедстващи хора и какви са щетите в региона
07.12 | 10:00
-
Земетресение от 7 по Рихтер разтърси Аляска
Епицентърът на труса е бил на дълбочина около 10 километра
07.12 | 09:45
Най-четени
-
Земетресение от 7 по Рихтер разтърси Аляска
Епицентърът на труса е бил на дълбочина около 10 километра
07.12 | 09:45
-
И днес времето остава мрачно и ветровито
Максималните температури ще са между 6° и 11°, в София - около 8°
07.12 | 09:00