Защитени професии обявяват в Перник 15.12 | 12:11
Мярката се налага заради несъответствието на потребностите на местния бизнес и квалификацията на завършващите ученици

Защитени професии ще се обявят в Перник. Мярката се налага поради несъответствието на потребностите на местния бизнес и квалификацията на завършващите ученици.
Това бе решено на среща по проблемите на професионалното образование, организирана от регионалния инспекторат по образование и от областната администрация в Перник.
Пазарът на труда изпитва остър глад за работнически професии. В същото време младите хора не желаят да учат за стругари, шлосери и заварчици.
Тези работни места сега са заети от пенсионери. Нито един ученик не се е записал в паралелката за заварчици на професионалната гимназия "Юрий Гагарин" в Перник, въпреки че е била предложена стипендия и стартова заплата 700 лева.
Бизнесът трябва да се намеси на входа на план-приема, така че училищата да отговорят на изискванията на пазара на труда, смятат директорите на пернишките професионални гимназии, съобщава БТА.
Според тях е необходимо час по-скоро работодателите да инвестират в професионално образование, за да може завършващите ученици да имат сигурност в бъдещата си реализация.
Връзката между училището и потребностите на икономиката е скъсана, коментира председателят на регионалния синдикален съюз "Подкрепа" Любомир Жотев. По думите му "учениците излизат безработни и вина за това има бизнесът, който не влага средства в подготовка на кадри".
В региона на Перник има 11 училища, в които се осъществява професионално обучение. Девет от тях са професионални гимназии. В тях се обучават 2741 ученици в общо 55 професии. В четири от професионалните училища се предлага и задочна форма на обучение, от която се ползват 168 младежи. Други 29 души учат вечерно. Професионално обучение има и в помощното училище-интернат "Любен Каравелов" и в 9-о ОУ "Темелко Ненков" след завършен шести клас.
Водещи
-
Тежък инцидент с електрическо превозно средство в „Слънчев бряг”
По неофициална информация от местната полиция произшествието е станало около 14:00 часа на...
14.08 | 17:40
-
Правителственият самолет ИЛ-96-300 на Специалния летателен отряд "Русия" излетя от летище Внуково
В делегацията ще участват също министърът на отбраната Андрей Белоусов и финансовият министър...
14.08 | 17:22
-
Този след обяд ще бъде предимно слънчево с временни увеличения на облачността над южните и западните райони
Там се очаква да духа временно силен вятър от изток-североизток с пориви до 20-22 m/s.
14.08 | 16:15
-
The Atlantic: Путин може би залага капан
Белият дом отхвърля опасенията, че Путин може да надхитри Тръмп.
14.08 | 15:30
Най-четени
-
The Atlantic: Путин може би залага капан
Белият дом отхвърля опасенията, че Путин може да надхитри Тръмп.
14.08 | 15:30
-
Без вода в Плевен: докога?
Вчера хората излязоха на протест и настояват проблемът да бъде решен.
14.08 | 10:15
-
Пророкът на кризата от 2008 г. предсказа какво ни предстои сега
Според него нито един друг пазар в света не може да се похвали с такава концентрация на...
14.08 | 10:45