Здравните вноски ще отиват само за лечение 17.03 | 15:29
Собствениците на болници – държавни, общински и частни, да си поемат режийните разходи, настоява новият шеф на НЗОК д-р Комитов
Здравните вноски на населението трябва да се изразходват само за лечение, настоява новият управител на Нациоиналната здравно-осигурителна каса д-р Глинка Комитов. Предложението ще влезе в новия Закон за здравното осигуряване, който се подготвя в момента.
Идеята е да се проследи как се разпределят и изразходват средствата от здравни вноски на хората, което в момента не се прави. "Здравната каса знае колко дава на определено лечебно заведение, но не и какво се случва по-нататък с парите. Не знаем каква част отиват за заплати, каква за консумативи и каква за непреки разходи като ток, вода, телефони и др.", обясни д-р Комитов.
Затова предложението му е собственикът на болницата, независимо дали става дума за държавна, общинска или частна, да поеме напълно стопанските разходи на лечебното заведение, а приходите от НЗОК за лечебна дейност да отиват само за медицински грижи.
Първото нещо, което обаче ще направи, е да провери дали всички разходи за дейностите на болниците могат да се вмъкнат във финансовата рамка, заложена в бюджета на НЗОК за 2015 г., за да не се налагат актуализации, каквато е досегашната практика.
Увеличения на заплатите в сферата на НЗОК ще има тази година, но това ще е за сметка на съкращаване на минимум 10% от щатните служители, предупреди шефът на Здравната каса.
Прогнозираните от предишното ръководство на касата 200 млн. лв. преразход за лечение на пациентите, са основателни, макар и да са направени по старата нормативна база, каза още той и представи възможностите на новата методика.
Предвижда се да се даде възможност за съставяне листа на чакащите и така да се преодоляват фиксираните месечни бюджети; да се вземат авансово 5% от бюджета за следващия месец, които впоследствие ще бъдат компенсирани; а особено тежките и сложни случаи да се докладват на районната каса и на Надзорния съвет на НЗОК, който да прецени дали да ги заплати с допълнителни средства, изложи тезата си д-р Комитов.
Преди да измине и второто финансово тримесечие на годината обаче нямало как да се даде точна прогноза за развитие на разходите до края на 2015 г. Той е убеден, че разходите на касата би трябвало да намалеят и средствата да стигнат, ако се използват възможностите на новата методика.
Новият управител на Здравната каса е категоричен, че ако лечебната дейност е реално извършена от болницата, трябва задължително да й се заплати. Отчетената дейност обаче ще се изплаща само след проверка, която може и да е съвместна с лекарския съюз.
Колкото до листите на чакащите, Комитов припомни, че те са въведени още през 2007 г., а сегашният екип на здравното министерство само ще доуточни термините, записани в наредбата за достъп до медицинска помощ. Трябва да се поясни какво означава думата "капацитет", защото освен материален и човешки, той е и финансов.
Справянето с листите на чакащите обаче може да стане само при радикална промяна в законодателството, каза Комитов и поясни:. "Т.е. те ще изчезнат само тогава, когато сегашният неадекватно финансиран пакет за медицинска помощ от НЗОК се раздели на две: басов и допълнителен, като за първия пациентите няма да доплащат нищо". В момента при 53 от всичките 299 клинични пътеки пациентът доплаща, като само при N28 – гастроентерологичната пътека, пациентът дава от джоба си средства за 15 позиции при изпълнението на лечението по нея.
Още със закона за бюджета на НЗОК за 2015 г. заложените средства за онкотерапия в болниците са 175 млн. лв., а миналата година за тази дейност са изразходвани 220 млн. лв. - с 45 млн. лв. по-малко още в самото начало, каза Комитов и коментира: "За разлика от болничната помощ тук много малко може да се направи за ограничаване на разходите, освен ако не се промени нормативната уредба и не се наложи прогенерична политика (по-широка употреба на генеричните медикаменти, които имат същите качества като оригиналните, но са с изтекъл патент). Втората мярка ще дойде чрез наредбата, налагаща задължителна отстъпка, която да дават фармацевтичните компании на Здравната каса.
Водещи
-
Инфлацията се понижава, но хората усещат с портфейлите си по-високите цени
Това заяви Кристалина Георгиева по време на срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското...
19.11 | 16:30
-
Лили пропадна на сцената по време на концерт
Посъветва да я потърсят за консултант при ремонта
19.11 | 16:16
-
Силяновска пред Радев: Българите да се впишат в конституцията, след като РСМ влезе в ЕС
Очакванията й са, че „спорът с България” може да бъде решен до края на годината и Северна...
19.11 | 16:00
-
ДПС - с изтекъл договор за наем за централата на "Ал. Стамболийски" от 2006-а
При БСП - същото
19.11 | 15:40
Най-четени
-
Общо длъжниците в България, срещу които се водят изпълнителни дела, са малко над 1 млн. души
4000 души до 20-годишна възраст са задлъжнели със заеми и бързи потребителски кредити....
19.11 | 11:15
-
Временни мъгли в низините и котловините
19.11 | 08:01
-
Пенсиите за следващата година ще продължат да се изплащат с ковид добавка
Бюджетът за следващата година не предвижда увеличение на осигурителните вноски, премахване на...
19.11 | 08:30
-
Пропускането на закуската е вредно за здравето
Тя разкри какви са опасните последици от навика да не се яде сутрин
19.11 | 11:45