Зелените сертификати падат, когато страната ни влезе в зелена зона 20.10 | 16:00
Това обяви здравният министър д-р Стойчо Кацаров
Зелените сертификати падат, когато страната ни влезе в зелена зона или когато имаме висок брой ваксинирани. Това обяви здравният министър д-р Стойчо Кацаров пред журналисти.
"Мерките не принуждават хората да се ваксинират. Те са с цел намаляване риска от разпространение на вируса", каза още той. По думите му ситуацията е изключително сложна, а болниците са под натиск.
"Нашият ангажимент е да осигурим присъствено обучение, но без да рискуваме живота на учителите и учениците. В момента актуализираме насоките съгласно заповедта от вчера”, заяви министърът на образованието Николай Денков. Спирането на присъственото обучение ще бъде решавано на общинско ниво.
"Очакваме официалната информация за заболеваемостта в София”, каза Денков. Според тази информация ще се решава как да се действа - дали онлайн обучението да бъде въведено от утре, или от понеделник, пише Нова телевизия.
3000 дози моноклонални антитела за лечение на коронавируса
Купуваме 3000 дози моноклонални антитела за лечение на коронавируса, реши Министерският съвет.
Става въпрос за лекарствен продукт, който не е разрешен за употреба в страната ни. В момента тече процедура за разрешаване на употребата му в рамките на Европейския съюз. "Законът ми дава право да разреша използването на такъв продукт. Издал съм съответната заповед", каза здравният министър Стойчо Кацаров.
Това е лекарствен продукт, който ще бъде втора възможност на лекарите да лекуват болни с коронавирус. Досега единствената възможност бе с препарата ремдесивир. Първите доставки се очакват до края на този месец. "Надяваме се прилагането на този продукт да помогне за лечението на болни, в това число за намаляване на смъртността", каза Стойчо Кацаров.
По думите на Кацаров недоволството към мерките е предимно от политическите партии и за него е разбираемо, защото са в предизборна кампания. "Каквото и да предприема, аз ще бъда атакуван от тях с цел да спечелят допълнителни гласове", каза той, цитиран от bTV.
"Епидемичната ситуация в страната е изключително сложна. Високият брой на заразени хора, които регистрираме през последните няколко дни, поставя под риск капацитета на лечебните заведения да приемат повече пациенти. Призивът ми към всички е да се вземем в ръце, нека да спазваме тези мерки, които са възможно най-добрата алтернатива на пълното затваряне, така че да се справим със заплахата, която е надвиснала", призова здравният министър.
Водещи
-
Дъжд, който не стига до земята: Нов природен феномен изумява учените
Наричаме го дъжд-призрак, пояснява климатологът д-р Емил Минчев от НИМХ
13.11 | 14:20
-
Изненадващо лекарство спасява от инфаркт и инсулт
Това сочат резултатите от ново проучване
13.11 | 14:10
-
Ще отложат ли САЩ прилагането на санкциите срещу "Лукойл"?
Pycĸaтa ĸoмпaния е подала искането до Mиниcтepcтвoтo нa финaнcитe отвъд океана
13.11 | 13:45
Най-четени
-
Гиросът в Гърция удари рекордните 5.50 евро
Ситуацията на пазара се изостря допълнително от наближаващите празници, като прогнозите сочат...
13.11 | 11:45
-
Зимнина без буркани – алтернативата на модерните домакини
Да си нямат проблеми с гаджето, което казва- да отидем до нашите, да дадат някой буркан, че...
13.11 | 09:15